HDP Gençlik Meclisi Kongresi başladı

25 Kas 2018

HDP Gençlik Meclisi’nin “Örgütlen özgürleş, sömürgeciliği parçala” sloganıyla Diyarbakır’da gerçekleştirdiği 2’nci Olağan Kongresi başladı. Ülkenin dört bir yanından Diyarbakır’a akın eden gençler, “Ne olursa olsun son muhteşem olacak” mesajı verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi’nin, “Örgütlen özgürleş, sömürgeciliği parçala” sloganıyla gerçekleştirdiği 2’nci Olağan Kongresi başladı. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Geterler Kongre ve Konferans Salonu’nda düzenlenen kongre, Türkiye’nin her tarafından gelen on binlerce gencin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Kongre salonunun çevresinde polis ablukası dikkat çekerken, salona giren gençler aramalardan geçti. HDP’li gençlerin güvenlik kontrolünden sonra salona alımları başladı. Kongreye, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve HDP milletvekillerinin yanı sıra Barış Anneleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Gençlik Meclisi, Devrimci Parti ile Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nden Kürdistan Komünist Partisi Öğrenci Birliği, İran’dan ise Gençlik Birliği üyeleri katıldı.

'Başarıya ulaşacağız'

Kongrede konuşan Divan Kurulu Başkanı HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden açlık grevi eylemi başlatan DTK Eşbaşkanı ve partilerinin Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i selamladı. Tecridin salt Öcalan üzerinde olmadığını, demokratik siyasete ve Kürt halkına yönelik olduğunu ifade eden Dündar, gençlerin mücadelesiyle tecridi kıracaklarını söyledi. HDP Gençlik Meclisi üyelerinin kongre çalışmaları sırasında tutuklanan HDP Gençlik Meclisi Eşsözcüsü Tuna Aydın’ı selamlayan Dündar, engellemelere rağmen kongreyi gerçekleştirdiklerini söyledi. HDP ve bileşenlerinin kongre salonunda bir araya geldiğini ifade eden Dündar, “Hiçbir güç Kürt halkının örgütlü mücadelesi ve gençleri karşısında duramamıştır. Başarıya ulaşacağız, biz halkıyız, kimlik sahibiyiz. Kürt halkı ve Türkiye halkları haklıdır” dedi.

'Faşizmi yeneceğiz'

Kongreye katılması beklenen ancak hava muhalefetinden dolayı gelemeyen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, gençlere mesaj gönderdi. Mesaj, HDP’nin Genç Milletvekili Dersim Dağ tarafından okundu. Temelli’nin mesajı şöyle: “Selahaddin Adinlerin, Deniz Karacagillerin, Paramazların mirasıyla Amed’te buluşan genç arkadaşlarım; hepinizi tek tek selamlıyorum. Günlerdir sizlerle orada bir araya gelecek olmanın heyecanıyla, çeşitli hazırlıklar yaptık. Ancak hava koşulları nedeniyle gelemedik. Faşizmi yeneceğiz o kesin ama hava koşullarına henüz bir şey yapamıyoruz. Hava muhalefetine karşı birleşik gençlik muhalefeti konusunu da kongrenizde gündemleştireceğinizi umuyorum.

Örgütlülüğünüz, kararlılığınız, duruşunuz faşizmin korkusu direnişimizin can damarıdır. Kongrenin bu güce yakışır bir coşkuyla geçeceğini umuyor, başarılar diliyorum. Wek Mazlûm û rêhevalên wî gotî: Berxwedan jiyan e, jiyan berxwedan e. Peşeroja me li gel ciwanan berxwe dide.”

'Bu salona baksınlar'

Kongreye katılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, gençlere seslendi. Son 3 yılda yaşanan çatışmalı sürece dikkat çeken Öztürk, “Kürtler iradesiz bırakılmak istendi. Kürt halkının statü sahibi olmaması için tüm bunlar yaşandı. Bu nedenle gün gün saldırılar ağırlaşarak devam etti. Amaçlarına ulaşamadılar. Bugün gençlerimize bakıyoruz, amaçlarına ulaşmadıklarını görüyoruz. Savunduğumuz değerler, insan hakları değerleridir, kimliğimizdir, kültürümüzdür. Bu nedenle hiçbir güç geçmişte olduğu gibi bugünde bizi yok edemeyecektir. Bu salona baksınlar. Tecrit bugün Türkiye’ye yayıldı. Tecrit Türkiye halkları üzerindedir. Sayın Öcalan 20 yıldır İmralı Adası’nda direniyor. İmralı’da Kürt halkını yok etmek istediler. Sayın Öcalan direnişi ile tüm bunları boşa çıkardı. Sayın Öcalan sadece Türkiye halkları ve Kürt halkı için değil, Ortadoğu halkları için umut oldu. Sayın Öcalan şahsında Ortadoğu’ya huzur ve barışın gelmesini engelliyorlar. Ancak tüm bunlar boşa çıkaracaktır” diye konuştu.

Kaynak: MA


Etiketler :