HDP: Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin neden bilgi verilmiyor?

22 Nis 2020

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ve İmralı Cezaevi’ne dikkati çeken HDP Milletvekili Feleknas Uca, Adalet Bakanlığı’na Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin avukatlarına gerekli bilginin verilmemesinin nedenini sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ilişkin avukatlarının bilgi edinememesi ve telefon görüşü talebine yanıt verilmemesini Meclis’in gündemine taşıdı. Uca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, İmralı Cezaevi’nde koronavirüse karşı hangi tedbirlerin alındığını, alınan tedbirlere dair aile ve avukatlarla bilgi paylaşılmamasının nedenini sordu.

Gerekli çalışmalarınız var mıdır?

Uca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

“* Sayın Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin ailesi ve avukatlarına gerekli bilginin sağlanmasına ilişkin bir çalışmanız var mıdır?

* Bu süreçte acil bir şekilde aile ve avukatları ile başvurucuların uygun koşullar altında görüşme gerçekleştirmelerinin sağlanması için gerekli adımların atılması sağlanacak mıdır?

* Koronavirüsün, İmralı’daki mahpuslara bulaşmasının mutlak surette engellenmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması yönünde bir çalışmanız bulunuyor mu? Tedbirler konusunda atılan adımların, müvekkillerin aile ve avukatlarıyla paylaşılmamasının sebebi nedir? Bu tutum yasal bir tutum mudur?

* Hukuksuz bir şekilde uygulanan disiplin cezasının, kaldırılması ya da mutlak surette hukuka uygun hale getirilerek ertelenmesinin sağlanmasına ilişkin bir girişimde bulunulacak mıdır?

* Prosedür ve disiplin teamülleri gereği her koşulda açık tutulması gereken asgari iletişim kanallarının kapatılması ile aile ve avukat görüş başvurularına yanıt verilmemesinin hukuki dayanağı nedir?

* İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) gibi sivil toplum örgütlerinin 30 Mart 2020 tarihinde kamuoyuna açıkladıkları hapishanelerde acilen alınması gereken önlemlerin titizlikle yerine getirilmesinin sağlanmasına ilişkin çalışmalarınız mevcut mudur?

* Avrupa İşkencenin ve İnsanlık dışı veya Onur kırıcı Muamelenin veya Cezanın Önlenmesi Komitesi’nin (CPT), mahpuslara, Koronavirüs pandemisi bağlamında muameleye ilişkin ilkelerinin gündeme alınıp, bu ilkelere göre hareket edilmesine ilişkin bir girişiminiz bulunmakta mıdır?”

ANKARA


Etiketler : HDP Milletvekili Feleknas Uca, ÖCALAN, Halkların Demokratik Partisi, hdp,