HDP’den 4 büyükşehir için iddialı adaylar hazırlığı

HDP, batı kentlerindeki büyükşehirlerde iddialı isimlerle seçime girme hazırlığı içerisinde. Kulislere göre, İstanbul için Celal Doğan, İzmir Sırrı Sakık, Adana Fatma Kurtulan ve Mersin için de Ayhan Bilgen’in ismi geçiyor.

Yerel seçimlere doğru giderken gündem, partilerin adaylarını belirlemeye başlamasıyla birlikte iyice ısınmaya başladı. Genel seçimlerde kurdukları Cumhur İttifakı’nı yerel seçimlere taşıma kararı alan AKP ve MHP’nin adaylarını açıklanırken, “ittifak” tartışmaları ve görüşmelerinin kapalı olarak sürdüğü muhalefet cephesinde ise bu konuda henüz somutlaşan bir adım yok.

HDP cenahında Eş Genel Başkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan tarafından ilkeler doğrultusunda ittifak kurulması yönünde diğer muhalefet partisi liderlerine yapılan çağrıların bu zamana kadar karşılık bulmaması üzerine parti, seçim çalışmalarını hızlandırdı. Bu çalışmalar dün toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında da masaya yatırıldı.

HDP’li seçilmişlerin cezalarının onaylanması, Öcalan’a yönelik tecride karşı girilen açlık grevi eylemlerine dair tartışmaların da yürütüldüğü toplantıda, ağırlıklı olarak yerel seçimler konuşuldu.

Edinilen bilgilere göre, seçim hazırlıkları gözden geçirilip, yürütülen çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı.

Kürt illerinde ön seçim

Özellikle aday belirleme süreci ve yöntemi üzerinde yürütülen tartışmalar sonucunda, parti olarak güçlü olunan ve kayyum atanan yerellerde ağırlıklı olarak ön seçim yönteminin uygulanması kararlaştırıldı. Yine ön seçim yapılacak kimi merkezler belirlenip, bunların önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağı öğrenildi.

4 büyük kent için adı geçenler

İttifak konusunda ise, diğer muhalefet partilerinin şimdiye kadar sergiledikleri tutumlardan kaynaklı Türkiye’nin batısında da iddialı adaylarla seçimlere girme eğilimi ağırlık kazandı. Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Adana, Mersin, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde gösterilecek adayların isimleri zikredilmeye başlandı.

Kulislere göre, HDP’nin İstanbul için düşündüğü isim önceki dönem milletvekili olan Celal Doğan. Yine İzmir için Sırrı Sakık’ı, Adana için Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ı aday göstermeyi planlayan HDP’nin Mersin için düşündüğü isim ise Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen.

Kritik ilçelere tanıdık isimler

HDP, bu 4 büyük kentin yanı sıra yine batıda güçlü olduğu Aydın, Muğla, İstanbul’un Esenyurt ve Mersin’in Akdeniz ilçeleri için tanınan Kürt siyasetçileri aday göstermeye hazırlanıyor. Bu merkezler için ismi tartışılanlar arasında partili eski milletvekilleri de var.

Kaynak: MA

Diğer Başlıklar

Temel hedef batıda kaybettirmek olmalı

15/12/2018
Sadiye Eser-Ferhat Çelik/İstanbul Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Ankara’da yaşanan tren kazası, Meclis’teki bütçe görüşmeleri, DTK…

HDK’den Demokrasi konferansı

15/12/2018
HDK’nin Demokrasi Konferansı’nda konuşan HDK Eş Sözcülerinden Koçyiğit, Güven’in talebinin toplumsal olduğuna dikkat çekerken, Hamzaoğlu, sistemin tamamen tek elde toplandığına…

Leyla’nın çığlığına yoldaş olalım

15/12/2018
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine giren Demokratik Toplum…
Güner Yanlıç

Kapak olsun!!!

- 15/12/2018
Gündemlerin yoğunluklarından kaynaklı ne yazacağıma karar verememişken yardımıma Diyarbakır valiliğinin açıklaması geldi. Dicle Barajı’nda üç kapaktan biri aşırı yağan yağışlardan…