'HES tarihi ve kültürel zenginlikleri yok edecek'

29 May 2020

Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Zilan Deresi’nde yapımı süren HES'e ilişkini, 'Her ihalede olduğu gibi yandaşa rant sağlama amaçlı olduğu bilinmektedir' açıklamasında bulundu

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi, Zilan Deresi’nde yapımı süren Hidroelektrik Santrali’ne (HES) karşı şube binasında açıklama yaptı. MMO Şube Sekreteri Serdar Işık, hükümetin salgını fırsata çevirerek, Kürtler için büyük anlam ifade eden Zilan Deresi gibi yerleri kimliksizleştirme ve hafızasızlaştırma politikalarıyla HES çalışmalarını yeniden başlattığını dile getirdi.

'Akıl tutulması'

Zilan'ndaki projesinin çalışmalarının 2014’te Danıştay tarafından durdurulduğunu hatırlatan Işık, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) göre ülkemizin 2020 Nisan ayı sonu itibarıyla 91 bin 564 MW olan kurulu gücü içinde hidrolik enerji, 20 bin 831 MW baraj ve 7 bin 883 MW’ı akarsu olmak üzere toplam 28 bin 714 MW ile % 31,21 paya sahiptir. Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM) verilerine göre 2019 yılı elektrik tüketimi 291 milyar kW/h olurken, en yüksek puant talebi 30 Temmuz 2019 itibarıyla 45 bin 180 MW olarak gerçekleşmiştir. Yani 2020 Nisan ayı itibarıyla %102 oranında fazla kurulu gücümüz vardır. Bu oran ihtiyacımız olan yedek güç kaynağı oranının yaklaşık 4 katıdır. Kurulu gücümüz ihtiyacı fazlasıyla karşılarken daha fazla elektrik üretmek için Zilan Deresi'ni ve çevreyi katledecek bu santralin devreye sokulmak istenmesi tamamen akıl tutulmasının bir ürünü olsa gerek” diye konuştu.

Yandaşa rant

Hasankeyf’te yapılan Ilısu Barajı’nın da enerji ihtiyacından değil farklı nedenlerle yapıldığına işaret eden Işık, “Mevcut hükümet döneminde yapılan her ihalede olduğu gibi maliyetinin çok üzerinde yandaşa rant sağlama olduğu bilinmektedir. Bölgede yapılan HES’ler çevreyi yok etmekle kalmayıp bölge ve dünya halklarının tarihi ve kültürel zenginliklerini de yok etmektedirler” dedi.

Doğaya ve kültürel zenginliklere büyük zarar veren HES projelerine verilen izinlerin, teşviklerin ve alım garantilerinin durdurulması gerektiğini belirten Işık, Zilan Deresi’nde yapılmak istenen HES projesinden bir an önce vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

Osman Ataş açıklaması

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi, yapımı devam eden Diyarbakır Adli Tıp Kurumu hizmet binası inşaatında boya yaptıkları esnada vinç sepetinden düşerek yaşamını yitiren Osman Ataş ve ağır yaralanan Yavuz Ataş’a dair de açıklama yaptı. MMO Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Mehmet Emin Tümür, vinç ile insan taşınmasının yasak olduğunu belirterek, Ataş’ın ihmalkarlık sonucu yaşamını yitirdiğine söyledi.

Tümür, 2020 yılının ilk dört ayında hayatını kaybeden emekçi sayısının 576 olduğunu ifade etti. İş kazalarının en çok yaşandığı inşaat sektöründe, iş kazalarını önleyici çalışmaların yapılması gerektiğinin vurgulayan Tümür, ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmesi için yasal altyapının oluşturulması, denetimlerin sıklaştırılması ve denetimler sonucu caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini söyledi.


Etiketler : Zilan, Makina Mühendisleri Odası, HES, DİYARBAKIR,