Iğdır kayyumu kadın ve kültür birimlerini kapattı

28 Eki 2020

Iğdır Belediyesi kayyumu, Kadın ve Aile Hizmetleri ile Kültür ve Sosyal İşler müdürlüklerini kapatarak, belediye taşınmazlarını karakol veya valiliğe bağlı kurumlara tahsis etti  

İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Iğdır Belediyesi’ne atanan kayyumların, memurlardan oluşan “Belediye Meclisi Toplantıları” ile çok sayıda taşınmazı farklı kurumlara tahsis ettiği ve kimi müdürlükleri de kapattığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı (MA)'ndan Gökhan Altay kayyum döneminde yapılan değişiklikleri ortaya çıkardı.

İmar değişikliği yapıldı

16 Mayıs’ta belediyeye kayyum olarak atanan eski Iğdır Valisi Enver Ünlü, 17 Haziran’da Emlak ve İstimlak, Fen İşleri ile Mali Hizmetler müdürlüklerinin vekillerini yürüten isimlerle “Belediye Meclis Toplantısı” alarak, kimi kararlar aldı. Bazı imar değişikliklerinin yapıldığı toplantıda, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile İnceleme ve Araştırma Komisyonu üyelik seçimi yapıldı. Toplantıya katılan 4 isim, her 3 komisyon için de kendilerini seçerek bir yıllık görev süresi kararı aldı.

Kadın Müdürlüğü kaldırıldı

Kayyum Ünlü’nün görev yerinin değiştirilmesinin ardından Iğdır Valiliği’ne atanan H. Engin Sarıibrahim ise, Temmuz ayında belediyenin Emlak ve İstimlak, Fen İşleri ile Mali Hizmetler müdürlüklerinin vekilliklerini yürüten isimlerle “Belediye Meclis Toplantısı” aldı. Toplantıda, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün teklifiyle Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün kaldırılması kararı alındı.

Kararda, “01.10.2014 tarih ve 114 sayılı Belediye Meclis kararı ile ihdas edilen 11107-Kodlu Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün kaldırılarak, iş ve işlemlerinin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülmesine oybirliğiyle karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Kültür Müdürlüğü Özel Kaleme bağlandı

Kayyum Sarıibrahim başkanlığında Eylül ayında toplanan “Belediye Meclisi”, bu kez de Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün kaldırılmasını kararlaştırdı. Kararda, “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün iş ve işlemlerinin Özel Kalem Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülmesine karar verildi” denildi.

Protokol ile taşınmaz tahsis edildi

Aynı toplantıda, belediyeye ait Cumhuriyet Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan Asrı Mezarlık yanındaki kütüphane ise protokol ile Iğdır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine karar verildi. Yine, Söğütlü Mahallesi Mermer sokaktaki belediyeye ait Iğdır Belediyesi Spor Kompleksi de Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne protokol ile tahsis edildi.

Cami ve karakolun ihtiyaçları da belediyeden 

Belediyenin bu ay içerisinde yaptığı “Meclis Toplantısı”nda ise, kent merkezinde bulunan camilerin aylık temizliklerinin belediye imkânlarıyla karşılanmasına ve ödenek ayrılmasına “oybirliği” ile karar verildi. Baharlı Mahallesi’ndeki İl Jandarma Komutanlığı’na ait bina ve duvar gibi yapıların bulunduğu ve alanın yeniden düzenlenmesi için talep edilen inşa çalışmalarına ilişkin hazırlanacak protokol için kayyum Sarıibrahim’e yetki verildi.

IĞDIR

 

 

 


Etiketler : belediye, kültür, Kadın, Iğdır, kayyum,