İhanetin ideolojisi…

04 Şub 2020

Son sözü başta söylemek iyi bir yöntem olmasa da burda başta söylemek iyi olur. Kapitalist modernite ideolojisi ihanetin ideolojisidir. Kadın neyi keşfettiyse erkek egemen kültürün ideolojisi erkek-ırk-mezhep-para sistemi olan devletin kapitalist modernite ideolojisi ihanet etti.

Kadın, tohumu keşfetti ihanet ideolojisi onu Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) tohumuna dönüştürerek ihanet etti. Kadın hayvanları evcilleştirdi ihanet ideolojisi onu hormonlu et üretimine dönüştürdü, hayvanlar üzerinden vahşeti meşrulaştırdı. Kadın, dokumayı keşfetti ihanet ideolojisi onu tekstil olarak kadınları yeniden yeraltına kapatma mekanizmalarına dönüştürdü.

Kadın, beslenme için yemek yapmayı geliştirdi ihanet ideolojisi gecesi 10 bin dolar olan otellerde ve devletin saraylarında çocukları aç bırakarak yüzlerce çeşit yemeği dağ çöplükleri yığını yaptı. Yaşanan ekonomik krize yanıtı halkı katleden silahların mermi fiyatıyla domatesin fiyatını halka mermi olarak geri getirdi.

Kadının barınma olan yaşam evlerini ihanet ideolojisi, depremin fay hatları, nehir yataklarının yoluna, inşaat rantına dönüştürüp toplu katliam mezarlıklarına dönüştürdü. Toplulukların yurt, memleket, doğup büyüdüğü topraklarını böl-parçala ile yeri göğü parselleyip ihanet ideolojisini hegemonlaştırdı, kullan at ideolojisi ortaya çıktı. Doğayı, ormanları tek ağaçlara bölmeden, halklar ve inançları bölemediler, ihanet ideolojisi bugün iklim krizine dönüştü, buna karşı mücadele etmek de çocuklara kaldı.

İhanet ideolojisi, kadının doğurganlığını savaşlarda taciz tecavüz silahına dönüştürdü, ırkçı politikaları farklı halk ve inançtan olan kadınlara karşı cinselliği biyolojik bir silah olarak kullandı. Bugün Kuzey doğu Suriye’de demografiyi değiştirme siyasetine dönüştürdü.

Kadınların öz savunması olan barınma, beslenme, korunma yöntemlerinin hepsini kimyasal silah, bomba, füze, uçak savar silahı olarak ilk kadını vurdu. Kadının komünal yaşam sistemini bugün ülkemizde devlet rejimi olarak NATO silahlarıyla donatan yapı, yerel yönetimlere kayyum atayan, kendisi gibi düşünmeyenleri esir kampları olan zindanlara atan, öz savunmayı illegalleştiren sosyal, kültürel, ekonomi, eğitim, sağlık politikalarını toplumu işgal etme malzemesine dönüştüren bir mekanizmaya dönüştü.

İlk söylenmesi gereken ise doğadaki biyolojik farklılıklardan olan dişil ve eril canlılar milyarlarca yıl boyunca yine doğanın ahlak ve vicdan yasası mücadelesi sonucudur. Araştırmalara göre canlıların yüzde sıfır nokta sıfır biri olan (%0,01) insan, tüm canlıların yüzde seksen beşini (%85) yok edendir. Eğer insan, mirov, humen deniyorsa erkek olduğunu biliyoruz. Yani erkek egemen canlı barındığı, beslendiği, korunduğu yeri ve göğü talan eden kültürün tek tartışılmaz temsilcisidir. Bundan da anlıyoruz ki kapitalist modernite ideolojisi ihanet ideolojisidir.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) 1 ve 2 şubat 2020 tarihinde Amed’de ‘kadınız özgürlüğümüz için varız, değiştirmek için ayaktayız’ şiariyla kapitalist modernitenin ırkçı, cinsiyetçi, mezhepçi, dinci, pozitivist, rantçı, iktidarcı ihanet ideolojisine karşı demokratik modernitenin tüm yaratıcılığını demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü yol ve yöntemlerle taciz, tecavüz, kadın katliamlarına karşı mücadele yol haritasını ortaya çıkardı. Kendi devriminin katili de olan iktidara karşı asla kendi devrimine ihanet etmeme sözünü yeniledi. Tecridin üzerinde inşa edildiği 15 Şubat’ı insanlığa karşı işlenen suç olarak ihanetin ideolojisi olarak tarihe yazdı.

Ayşe Gökkan

Ayşe Gökkan


Etiketler :