İHD: Bilici ve tüm hasta tutuklular serbest bırakılsın

24 Eki 2020

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnsiyatifi, hasta tutuklu Şevket Bilici’nin hayatının risk altında olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi. İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu ise Nazime Avras’ın durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılmasını talep etti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 320’nci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Sevil Turgut, bu hafta Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan Şevket Bilici’nin durumunu ele aldı.

Koronadan 3 tutuklu hayatını kaybetti

Pek çok hapishaneden sürekli olarak koronavirüs vakaları bilgileri ve başvurularının taraflarına ulaştığını kaydeden Turgut, karantina koğuşlarının da hasta tutuklular için adeta ölüme davet çıkaran bir mekan haline dönüştüğünü söyledi. Turgut, 3 ay içerisinde 3 tutuklunun karantina koğuşlarında yaşamını yitirdiğini aktardı.

Kalp damarlarında daralma

Turgut, yaşadığı hastalıkları ve zorlukları yazdığı mektupla İHD'ye gönderen Bilici'nin sağlık durumuna ilişkin ise şunları söyledi, "2018 yılında aynı yıl içerisinde 2 kez kalp krizi geçirdi ve kalp rahatsızlığından kaynaklı 3 kez anjiyo olmuştur.  Başta ana damar olmak üzere 4 kalp damarının tıkalı olduğunun tespiti üzerine bu damarlara stent takılmıştır. Kalp damarlarında yüzde 45 daralma vardır. Mevcut durumda da sol tarafında büyük oranda hep ağrı ve uyuşukluk hissetmektedir. Kansızlık rahatsızlığı vardır ve nefes alışverişlerinde büyük zorluk çekiyor. Mide ve ülser rahatsızlığı, bağırsak sorunları, içten kanamalı hemoroid, sinüzit ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, düşük tansiyon rahatsızlıkları, gül dökümü hastalığı ve alerjik rahatsızlıkları da bulunmaktadır."

İHD hastalıkları yaşamsal tehlikeye varan Bilici’nin serbest bırakılması gerektiğini söyledi

İstanbul

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çektikleri “F Oturumu” eyleminin 448’incisini gerçekleştirdi. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medya üzerinden gerçekleşen açıklamada bu hafta Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Nazime Avras’ın durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

Açıklamada, Komisyon  üyesi Meral Nergis Şahin, 17 Ekim günü Kırıkkale Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından darp edilerek öldürüldüğü iddia edilen Serkan Tümay’ı anarak konuşmasına başladı. Koronavirüs salgınıyla birlikte tutukluların yaşadığı ağır koşulları dile getiren Şahin, salgınla birlikte koşulların daha da kötüye gittiğini ifade ederken cezaevlerinde yeterli önlem alınmadığına,  tedavi ve sağlığa erişim hakkının ihlal edildiğine dair şikâyetlerin arttığına dikkat çekti.

İzmir

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada Menemen T Tipi Kapalı Cezaevin'nde kalan  Wernicke Korsakof hastası olan adli tutuklu Osman Çeken'in durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı şube yöneticisi Ahmet Çiçek okudu.

25- 30 kilo kaybetti

Çeken'nin başka tutukluların yardımıyla tekerlekli sandalyeyle görüşe getirildiğini ifade eden Çiçek, şunları söyledi: “Sol tarafında felç ve güçsüzlük yaşamakta, aşırı halsizdir ve 25 – 30 kilo kaybetmiştir. Altına bez bağlanmakta, ayakta duramamakta, ayağa kalkınca düşmekte ve yoğun ağrılar yaşamaktadır. Cezaevine girdikten sonra pandemi nedeniyle alması gereken ilaçlar verilmemiş ve durumu kötüleşmiştir.  Raporunu güncellemek için Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmüş tüm tahlil ve tetkikler yapılmış, doktor, 3 gün gözetim altında tutulmasını istemiş ama ölüm orucunda olduğu için işlemler yapılmamış, yarım kalmış ve cezaevine geri götürülmüştür.

Çeken serbest bırakılsın

Çiçek, Çeken'nin en son 22 Ekim tarihinde fenalaşınca Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü ve ölüm oruca devam ettiği için tekrar cezaevine götürüldüğünü belirtti. Yoğun bakımda bilinci olmadığı esnada, serum ve vitamin verildiğini belirten Çiçek, “Bilinci yerine gelince serumları kopartarak ölüm orucuna devam edeceğini söylemiştir. Durumunun tekrar stabil olmasıyla cezaevlerine götürülmüştür. Çeken'in eşi, konuştuğunda dilinde bir şeyler olduğunu, konuşamadığını, beyan etmiştir. İnsan hakları savunucuları,  ağır bir sağlık sorunu yaşayan hasta tutukluların, pandeminin  yaygınlaştığı bu süreçte serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ


Etiketler : Hasta tutuklular, ihd,