İkizköylülerin direnişi büyüyor

28 Tem 2021

İkizköy’de ağaç kıyımına karşı direnişte olan köylülere destek ziyaretleri artarak devam ediyor. Muğla Barosu İkizköylüleri ziyaret ederek, verdikleri hukuk mücadelesinde yanlarında olduğunu ve dava sürecinde müdahil olacaklarını söyledi

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine karşı bölge halkının başlattığı nöbet eylemi 12’nci gününde sürüyor. AKP iktidarının desteklediği ve 5’li çete olarak nitelenen şirketlerden Limak ve İçtaş ortaklığında kurulan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimi yapılmak isteniliyor. 2019 yılından beri şirketin hedefinde olan Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine karşı bölge halkı direnişlerini sürdürürken 12 gündür kesim yapılmak istenen ormanlık alanda nöbet eylemini sürdürüyor. ÇED gerekli değildir raporuna karşı köylülerin açtığı davanın devam etmesine rağmen 17 Temmuz’da askerler eşliğinde bölgeye giren şirket iş makineleriyle ağaç kesimini başlatmıştı. Bölge halkının gösterdiği tepki üzerine ağaç kesimi durduruldu. Ancak köylüler kesimin tamamen durdurulması için ormanda çadır kurarak, nöbet eylemine başladı.

‘Kapitalizme fayda sağlanıyor’

Ziyarette konuşan Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, kesime karşı köylülere hukuki desteklerini sunacaklarını belirtti. Tüm dünyada kömürden elektrik üretiminden vazgeçildiğini aktaran Uzun, “İkizköy’de fosil yakıtların yakılması suretiyle aynı tabiata ikinci kez zarar veriliyor. Kömürden elektrik üretiminde ısrar etmek kapitalist sisteme fayda sağlamak içindir” dedi. Tek bir ağacın kesilmesine tahammüllerinin kalmadığını söyleyen Uzun, köylülere destek için ellerinden geleni yapacaklarını ve Muğla Barosu olarak Akbelen Ormanı’nda maden işletme izninin iptali için açılan davaya müdahil olacaklarını söyledi. Diğer yandan Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği (BODTÜM) üyeleri de köylüleri ziyaret ederek, dayanışma mesajlarını paylaştı.

Urfalı çiftçilerden AKP’ye tepki

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (DEDAŞ) Urfa’da yaptığı elektrik kesintilerine karşı çok sayıda çiftçi, AKP Urfa il binası önünde protesto eylemi düzenledi. Yaşanan elektrik kesintileri nedeni ile ekinlerinin kuruduğunu belirten çiftçiler, AKP il binası bahçesinde bir süre bekledikten sonra AKP’li yöneticiler ve polisler tarafından il binası önünden uzaklaştırıldı.

Kurutursa AKP kurutur!

Bu sırada bağırarak tepkisini dile getiren çiftçilerden biri, “Yaparsa AKP yapar, kurutursa AKP kurutur. Yeter artık 450 bin lira elektrik faturasını ben nasıl ödeyeyim. Yazıklar olsun. Yüzde 98 oy vermişiz. Mısır ve pamukta Urfa Konya’dan sonra ikinci sıradadır, yazıktır” dedi. AKP iktidarının enerji şirketinin çıkarları uğruna bölgede bulunan barajlardan yeterince su verilmemesi sonucu çiftçiler yeraltı suyuna mahkûm edilirken çok yüksek bedelli elektrik faturalarını ödeyemiyorlar. Bu nedenle üretimden uzaklaşmaya başlayan çiftçiler bu uygulama nedeniyle canlarından bezmiş durumda. 

URFA / MA 


Etiketler : İkizköy, Çed Raporu,