İktidar, katil tanrı para devletidir

22 Oca 2020

Vicdan ve ahlakın toplumsal tarih yazılımlarına baktığımızda bir insanın söz ve kararda ayakları yerden kesilecek kadar özgür ve iradeli bir o kadar da beslendiği, barındığı, korunduğu doğaya ve topluma bağlı olmak demektir. İktidarın tarihsel yazılımlarına baktığımızda ise savaşla barınma beslenme, korunma olanağı olan doğa, kadın ve toplumu katledendir. İktidar olabilmek için faşist, soykırımcı, ırkçı, dinci, mezhepçi, doğa düşmanı paracı, cinsiyetçi zihniyetle her türlü katletmeyi kendi kanununda güvence altına alır. Yine tarih yazılımları bize gösterdi ki kendi devriminin katili iktidarlaşmanın kendisidir.

Kendi devriminin katili iktidarın krallık, sultanlık, paşalık, imparatorluktan sonra kullandığı sistem devlettir. Erkek devlet (cinsiyetçi), Ulus devlet, din devleti, mezhep devleti, para devleti… Kurduğu partiyi devletleştirir, ırkını devlet yapar, dinini ırklaştırır o da yetmez mezhebini dinleştirir devlet ırkına dönüştürür. Irkı paraya dönüştürür, parayı tanrıya devleti para tanrısı yapar. Para devletini tanrılaştırır kendini peygamberleştirir atadığı kabineyi melekleştirir. İstihbaratı para tanrısının koruyucu meleği yapar. Artık tanrı para iktidar zehrini her yanda boy verir dal budak yayar doğayı yok eder.

Çok uzağa gitmeden tanık olduğumuz olaylara baktığımızda: Uydurdukları ‘Ortadoğu’ paramparça edilir, her bir parçası bir iktidar zehirlenmesi yaşayana verilir. Katlettiği Yahudileri devlet yapar, Filistin’i devlet olmaktan çıkarır. Filistin bahanesiyle Mısır’ı satar. Mısır bahanesiyle Suriye’yi satar. İsrail bahanesiyle Ürdün’ü satar, Irak bahanesiyle Libya’yı satar, Türkiye Rojava bahanesiyle Suriye’yi satar, S. Arabistan İran bahanesiyle Yemen’i satar, Yemen bahanesiyle İran S. Arabistan’ı satar…

Para tanrıları çoğalır, büyük para tanrısı devleti, küçük para tanrısı devlet iktidarları her biri döner birbirini, biri de döner hepsini satar. Irak, Türkiye, İran, Suriye’yi kontrol etmek için Kürdistan’ı parçalar, Kürtleri ‘birliğiniz yok’ adıyla herkese satar. Bir birine satacak her şey elinden alındığında İmralı diyalogları başladığında Sakine, Leyla, Rojbin'i Paris’te katlettiler. Bilinen (Ömer) de cezaevinde öldürülür. Bahane bulamayınca Ceylanpınar’da iki polis öldürülür. Tanrı para devletinin çökertme planından kurtulmak için kendini savunan Kürtler ‘çukur siyaseti’ olarak itibarsızlaştırmaya yönelir. Cinsel işkence (devlet) ve cinsel şiddetle (egemen erkek) para tanrısı devlet kadına savaş açar. Dersim’de Gulistan hepsini birden ifade eder.

Katil para tanrısı devletlerden korunmak için birlik dışında yol kalmamıştır. Tek yol; para, tanrı, iktidar, ırk, din, mezhep, cinsiyet istemeyen ittifaktır. Kadın ittifakları, Kürt İttifakı, Türkiye halkları İttifakı, Ortadoğu ittifakı ve daha da olmalıdır. Tek kurtuluş yolu dinamiklerin ittifakıdır, katil, tanrı para devletiyle bir olmak değildir.

Ayşe Gökkan

Ayşe Gökkan


Etiketler :