İktidarın '2020 karnesi': İrade gaspı, yolsuzluk, polis şiddeti

27 May 2020

HDP Gençlik Meclisi, Kovid-19 sürecinde gençlerin karşı karşıya kaldıkları sorunlara dair yaptıkları toplantıda '2020 İktidar Karnesi'ni açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenledikleri basın toplantısı ile pandemi sürecinde gençlerin yaşadıkları sorunları açıkladı. HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ da açıklamaya katıldı. "2020 İktidar Karnesi"nde iktidarın irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden “100” puan aldığı belirtildi.

'Salgına çözüm bulunmaması düşündürücü'

HDP Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Metin Yılmaz, bilim ve teknolojinin geldiği aşamaya rağmen salgına çözüm bulunamamış olmasını düşündürücü bulduklarını söyledi. Türkiye’de pandemi sürecinin daha vahim ilerlediğine dikkati çeken Yılmaz, iktidarın salgın konusunda “başarı” hikayeleri yaratmaya, doğrudan sorumlusu olduğu can kayıplarını gizlemeye çalıştığını, "beceriksizliği" ile salgının yayıldığını ifade etti. İktidarın uygulamaları ve izlediği politikaların bu süreçte en çok gençleri etkilediğine vurgu yapan Yılmaz, “Saray rejimi 20 yıllık iktidarı boyunca gençleri sindirmeye, vasıfsız kılmaya, a-politize etmeye çalışmıştır. Gençlere geleceksizlik, umutsuzluk dayatılmaktadır. Artan politik baskılar, ideolojik saldırılar, eğitim alanındaki sorunlar, işsizlik, yoksulluk, taciz, tecavüz ve istismar gibi sorunlar büyüyerek gençlerin hayatını hedeflemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Eğitim hakkının gaspı

İktidarın uzaktan eğitim sistemini de "başarısızlıkla sonuçlanan bir sistem" şeklinde yorumlayan Yılmaz, “Alt yapı sorunları çözülmeden uzaktan eğitim sürecine geçilmesiyle milyonlarca gencin eğitim hakkı gasp edilmiştir. Bu sisteme giriş yapabilmek için internet ve bilgisayar gerekmektedir fakat milyonlarca öğrenci bu imkanlardan yoksundur ve sisteme giriş yapamamaktadır. Özellikle Kürdistan’da bulunan milyonlarca öğrencinin sisteme hiç giriş yapmadığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı. Yılmaz, benzer sorundan kaynaklı milyonlarca üniversite öğrencisinin de mağdur edildiğini söyledi.

'Öğrencilerin yüzde 66’sı internete ulaşamıyor'

Yapılan bazı araştırmalara göre, lisans öğrencilerinin yüzde 63’ünün evinde internet bağlantısı bulunmadığını dile getiren Yılmaz, öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetleri ise şu şekilde sıraladı: “Öğrencilerin üçte birinin bilgisayar veya tableti yoktur. Lisans öğrencilerinin, salgın sürecinde üniversite yönetimlerinden ve özellikle dijital içerik/öğretim materyallerden memnuniyetsizlik duyduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 18 bin lisans öğrencisiyle yapılan bir araştırmaya göre de; öğrencilerin yüzde 66’sının interneti olmadığı, yüzde 63’ünün de bilgisayar/tableti bulunmadığını ortaya çıkmıştır.”

İşsizlik

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden de en çok etkilenen kesimin gençler olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bugün Türkiye’de her 3 gençten biri işsizdir, gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 25’i geçmiştir. Pandemi süreci ile beraber bu oranın neredeyse 2 katına çıkacağı tahmin edilmektedir. 2020 yılı işsizlik rakamlarına bakıldığında üniversite mezunu gençlik işsizlik oranı yüzde 32’dir. Sadece bu veri bile eğitim sisteminin çarpıklığı ve gençlerin yoksulluğa mahkum edildiğini göstermektedir” diye konuştu.

Gençlere yönelik gözaltılar

Yılmaz, “İktidar her alanda gençleri açlık ve işsizlikle terbiye etmeye çalışmaktadır. Pandemi sürecinde bile gençlere dönük baskı, tutuklama ve sindirme operasyonları hızını kesmemiştir. Gençlerin bir söz dahi kurmasına tahammül edemeyen iktidar sürekli saldırmaktadır. Bu süreçte sırf düşüncelerini sosyal medya üzerinden ifade ettikleri için 433 kişi gözaltına alınmıştır ve bunların çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır. Salgın boyunca Van’da 60, İstanbul’da 47, Muş’ta 4, Ağrı’da 1 genç gözaltına alınmıştır” dedi.

Hasta tutuklular

Cezaevlerinde kalamayacak durumda olan çok sayıda genç hasta tutuklunun olduğunu söyleyen Yılmaz, “20 yaşında kanser ve KOAH hastası olan Berfin Doğan, bu hasta mahpuslardan sadece biridir. Muhalif gençlere özellikle HDP Gençlik Meclislerine dönük bu yönlü kindar saldırıların kabul edilebilir bir tarafı yoktur” diye konuştu.

'İktidar sınıfta kaldı'

HDP’li Dersim Dağ ise, 2020 yılının “İktidar Karnesi”ni paylaştı. Dağ, iktidarın eğitim, kadın, toplumsal eşitlik, demokrasi, hukuk, adalet toplumsal dayanışma, sendikal hak ve özgürlüklere yaklaşım, ekonomi ve insani değerlere saygı derslerinden “0” aldığını, irade gaspı, yolsuzluk, kadına yönelik şiddet, polis şiddeti derslerinden ise “100” puan aldığını belirtti. Dağ, AKP iktidarının bu yıl yine sınıfta kaldığını söyledi.

DİYARBAKIR


Etiketler : İşsizlik, HDP Gençlik Meclisi, kayyum, Gözaltı,