İktidarla kur zirve yaptı!

16 Ağu 2018

Partinin hesabında tuttuğu doları en yüksek olduğu anda bozma kararı veren MHP Lideri Bahçeli, ‘Kriz yok, yargımız bağımsız, ver papazı al papazı, Trump çıbanbaşı’ dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD ile yaşanan krize ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. “ABD başkanlık koltuğunda saldırgan bir şahıs oturmaktadır” diyen Bahçeli, “Trump küresel siyasetin çıbanbaşı haline geldi” dedi. Bahçeli, partisinin doların en yüksek olduğu anda dolarları bozdurma talimatına ilişkin bilgi vermeyeceğini söylerken, ortada bir kriz olmadığını, ABD kundaklaması olduğunu öne sürdü.

Bahçeli: Kundakçılık

Ekonomiyi ve ABD ile gerilimi AKP ile benzer şekilde değerlendiren Bahçeli, “ABD kaynaklı husumetle karşı karşıyayız. 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün ekonomik ayağını tamamlamak, siyasal sistemi felç etmek için harekete geçenler spekülasyon silahını çekmiştir. Türkiye döviz üzerinden kundaklanmak istenmiştir” dedi.

ABD’ye Gülen talebi

ABD’yi ve Trump’u ağır dille eleştiren Bahçeli, “Türkiye ABD menşeli açık veya örtülü operasyonlara maruz kalmıştır. ABD’nin başkanlık koltuğunda skandal ve saldırgan bir şahıs oturmaktadır. Trump hiçbir değer ve ölçüyü tanımamaktadır, başına buyruktur, kabadır, kontrolsüzdür. ABD Başkanı ve çevreleri Türkiye’nin ekonomik sistemini düşürmeye odaklanmıştır” şeklinde konuştu. Bahçeli, bir yandan Türk yargısı bağımsız derken, diğer yandan Fethullah Gülen’le ABD’li Papaz Andrew Brunson’un takas edilebileceğini söyledi. Rahip Brunson için suçlu dedikten sonra Bahçeli, “Türkiye bir hukuk devletidir ve hukukun önünde herkes eşittir. Bu işin papazı mapazı yoktur. ABD, stratejik ortaklığa hıyanet etmiştir, kendi ayağına sıkmıştır” dedi.

MHP’den dolar vurgunu

2018 yılı içinde 100.5 milyon lira hazine yardımı alan MHP, bu yardımdan artan ve dolara çevirdiği tasarruflarını önceki gün TL’ye çevirdi. MHP’nin bu işlemden 22 milyon TL kâr elde ettiği düşünülüyor. MHP’nin 2018 yılı içinde aldığı 100.5 milyon liralık hazine yardımının ne kadarını seçim kampanyasında harcadığı ve ne kadarını dolara çevirdiği bilinmiyor. Bahçeli’nin hazine yardımının yaklaşık yarısını artırdığı düşünülürse, MHP’nin yaklaşık 50 milyon lirası bankalarda değerlendirildi. MHP bu paranın tamamıyla dolar aldıysa, kurdan büyük bir kâr elde ettiği hesaplanıyor. 15 Haziran 2015 itibariyle dolar/TL kuru 4.73 seviyesindeydi. MHP’nin doları bozdurduğu 14 Ağustos 2018’de ise dolar 6.80 TL’den işlem görüyordu. Bu durumda MHP, Haziran ayında 4.73’ten 50 milyon TL’lik dolar alıp önceki gün 6.80’den bozdurduysa, dolar alım satımından yaklaşık 22 milyon TL kâr etmiş görünüyor.

ANKARA


Etiketler :