İnce davasında sanığı zorla getirme kararı

22 Eki 2020

Sürmi İnce'nin öldürülmesine ilişkin Uzman Çavuş Ali Dalgıran'a verilen cezanın bozulması sonrası yeniden görülen davada mahkeme, sanığın zorla getirilmesini istedi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde, 18 Temmuz 2016'da ot biçen çocuklarına yemek götüren 55 yaşındaki Sürmi İnce'nin askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesine ilişkin uzman çavuş Ali Dalgıran hakkında "taksirle öldürmek" dava açılmış ve 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti. Ancak Dalgıran hakkında verilen cezayı fazla bulan Erzurum İstinaf Mahkemesi kararı bozarak, yerel mahkemeye göndermişti.  Yeniden görülen davada karar çıkmadı. Mahkeme sanığın zorla getirilmesini istedi

Çağrılma talebi

Duruşmada söz alan avukatlar, kamera kayıtlarının keşfinin yapılması, olay günündeki zırhlı araçların görüntülerinin incelenmesi, sanık uzman çavuş Ali Dalgıran ve tanıkların yüz yüze duruşmada hazır edilmesini istedi.

Tanık dinlemesi yapılacak

Daha sonra mahkeme ara kararını açıkladı. Mahkeme, sanık Dalgıran'ın bir sonraki celseye zorla getirilmesine ve buna ilişkin Denizli Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazısı yazılmasına karar verdi. Mahkeme, ayrıca olayla ilgili bilgi ve görgüsü bulunan tanık Bülent Güvener'in dinlenilmesi için TSK'den güncel adresinin sorulmasını, tanıklar İlhan Esen, Doğan Bilgili, Yunus Öksüz ve Yunus Aras’ın dinlenilmesini kararlaştırdı.

Görüntülere müdahale ihtimali

Mahkeme, olay günü sanık Dalgıran’ın içerisinde bulunduğu Kobra tipi araca ait araç içi görüntü kayıtları, araçlardaki telsiz konuşmaları, sanık Dalgıran'ın içinde bulunduğu aracın olay anı, öncesi ve sonrasına ait tüm görüntü kayıtlarının orjinal haliyle gönderilmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca Yüksekova Adli Emanet Memurluğu'nda kayıtlı bulunan yargılama konusu ile ilgili ateş atma anına ilişkin görüntü kayıtlarının İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi'ne gönderilerek, söz konusu kayıtlarda ses kayıtlarının silinmesi şeklinde bir müdahale veya düzeltme olup olmadığı ile hususunda rapor aldırılmasını istedi.

Mahkeme, sanığın tutuklanması yönündeki talepleri ise reddetti.

Bir sonraki duruşma 21 Ocak 2021 tarihine ertelendi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Ali Dalgıran, Sürmi İnce,