İnsan Hakları Aktivisti Kerime Beluci, katledildi

23 Ara 2020

Pakistan ordusunu ve devletini eleştiren isimlerden biri olan İnsan Hakları Aktivisti Kerime Beluci, katledilmiş halde bulundu

Pakistan’dan düşüncelerinden dolayı 2015'te Kanada'ya iltica başvurusunda bulunan İnsan Hakları Aktivisti Kerime Beluci'nin 20 Aralık Pazar günü kayıp olduğu bildirilmişti. Yetkililer Pazartesi günü Beluci’nin cenazesini bulduğunu bildirdi.

Indeprendent Türkçe’de yer alan habere göre Uluslararası Af Örgütü Beluci’nin katledilmesinin ardından soruşturma başlatılmasını talep etti. İnsan hakları grubu paylaştığı tweet'te, "Aktivist Kerime Beluci'nin Kanada'nın Toronto kentinde ölümü derinden sarstı. Bu olay, derhal ve derinlemesine incelenmelidir. Failler idam cezasına başvurulmaksızın adalet karşısına çıkarılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Beluci, 2016'da "Belucistan'ın Pakistan'dan bağımsızlığına yönelik kampanyaları" da içeren çalışmalarından ötürü "BBC'nin 2016'nın 100 Kadını" listesine girmişti.

Beluci, Pakistan yönetiminin Belucistan'da tertiplediği kaçırmalar, zorla kaybolmalar ve diğer insan hakları ihlallerini sürekli olarak vurgulamak için sosyal medya hesaplarını kullanmıştı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Kerime Beluci, İnsan hakları aktivisti, pakistan,