Madrid yönetimi baskı altında

Sosyalist İşçi Partisi, kimi üyeleri yolsuzluk davasında ceza alan Başbakan Rajoy’un hükümeti için gensoru önergesi verdi. Vatandaş Partisi ise erken seçim istedi

Sosyalist İşçi Partisi, Rojoy hükümeti hakkındaki gensoruyu, parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ne sundu. Hükümete yönelik güven oylamasının ne zaman gerçekleşeceği ise henüz kesinleşmedi.
Gensoru önergesine hükümetten yanıtı sert oldu. Rajoy, muhalefet lideri Pedro Sanchez’in “ne pahasına olursa olsun güç kazanmayı hedeflediğini” öne sürerken, “gensoru İspanya’nın ekonomik iyileşmesine ve istikrarına darbe vuracaktır” dedi.

Erken seçime de karşı

Gensoru yoluyla hükümetin düşürülebilmesi için 350 sandalyeli Meclis’ten, 176 oya ihtiyaç var. Ancak muhalefetin parçalı yapısı sebebiyle Sosyalist İşçi Partisi’nin merkezde yer alan Vatandaş Partisi’nden destek alması gerekiyor.
Şimdiye kadar Rajoy liderliğindeki hükümeti destekleyen Vatandaş Partisi ise gensoruya destek vermeyeceğini açıklarken, Rajoy’dan erken seçime gitmesini talep etti. Başbakan Rajoy, bu teklifi de ülkenin politik istikrar ve ekonomik dengesinin bozulacağını belirterek reddetti.

Yolsuzluk davası

Gensoru önergesi, yolsuzluğa karışan iktidardaki Halk Partisi’nin bazı üst düzey yöneticileri 1990 ile 2005 yılları arasında rüşvet almakla suçlanıyordu. Halk Partisi’nin uzun süre mali sekreterliğini yapan Luis Barcenas rüşvet aldığını kabul etmişti. Halk Partisi’nin ise rüşvet ağına doğrudan dahil olmamakla birlikte yasal olmayan bir şekilde oluşturulan fonlardan yararlandığı tespit edilmiş, bu sebeple de 250 bin dolar geri ödemeye mahkum edilmişti.

MADRİD

Diğer Başlıklar

Onarım bitti kaygılar bitmedi

17/12/2018
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren ‘kazası’ sonrası, yol yeniden ulaşıma açıldı. Uzmanların ‘yolda sinyalizasyon olmalıydı’ değerlendirmelerine rağmen Bakan Turhan’ın…

Türkiye’ye peş peşe uyarı

17/12/2018
Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye operasyon yapacakları açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya ve ABD’nin ardından Avrupa Birliği de Türkiye’yi bölgedeki tabloyu…