İsrail ablukası 2 milyon insanı tehlikeye atıyor

15 Nis 2020

Yalnızca 8 yoğun bakım ünitesinin bulunduğu Gazze'de, 2 milyon insan hem salgınla hem de İsrail ablukasıyla mücadele ediyor

İsrail 13 yıldır 2 milyon Filistinli'ye 'dünyanın en büyük açık hava cezaevi olarak kabul edilen Gazze'de ambargo uyguluyor. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte; kara,hava ve denizden ablukaya alınan Gazze'deki durum daha kötüleşti.

Jacobinmag'de yer alan habere göre, dünyanın en gelişmiş ekonomileri bile salgından dolayı sarsılırken, İsrail'in ablukasında bulunan ve çoğunluğu çocuklardan oluşan 2 milyon kişi için durumun felakete dönüşmesinden korkuluyor.

Bu dar sahil şeridi, gezegendeki en sık nüfuslu bölge olarak kabul ediliyor. Yetkililer burada sosyal mesafe kurallarına uymanın neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

İsrail'in 13 yıllık ablukası boyuca Gazze'ye düzenlediği üç büyük ölçekli saldırıda, bölgenin altyapısı ve sağlık sistemi çöküşün eşiğine geldi.

Tüm Gazze'de solunum cihazına bağlı olan yalnızca 8 yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Gerekli ilaçların oranı 1 ay için bile yeterli değilken, test kapasitesi oldukça sınırlı. 12 Nisan tarihinden itibaren, 13 vakanın doğrulandığı Gazze'de, sağlık çalışanları önlemlerin yetersiz kalması durumunda büyük bir facianın yaşanacağı konusunda uyarıyor. Yardım kuruluşları, tarifi imkansız insanlık acılarının yaşanacağı bir kabus senaryosundan bahsediyor.

İsrail'in ablukasına Kızıl Haç dahil bir çok uluslararası kuruluş tepki gösterirken, Filistin halkına uygulanan kanunsuz ambargo 'kollektif bir cezalandırma' olarak değerlendiriliyor.

Salgınla birlikte bazı ülkelerin cezaevlerine yönelik düzenlemelerine İsrail'de katıldı. Kendi sınırları içerisindeki cezaevlerinde bazı tutukluları serbest bırakırken, Gazze Şeridi'ne uyguladığı ve bölgeyi dünyanın en büyük açık hava cezaevine dönüştürme politikasını sürdürüyor.


Etiketler : Gazze, Filistin, Abluka, İsrail,