İsrail Gazze'de Hamas'ı vurdu

27 Kas 2019

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'ndeki Hamas mevkilerini vurdu. İsrail Ordusu, yaptığı açıklamada hava saldırısının Gazze'den atılan roketlere misilleme olduğunu duyurdu

İsrail ordusu, Gazze şeridinde Hamas'ı hedef alan hava saldırıları düzenledi. Ordu tarafından yapılan açıklamada vurulan hedefler arasında bir silah fabrikasının ve bir yeraltı tünelinin de bulunduğu belirtildi. İsrail ordusunun verdiği bilgilere göre, Salı akşamı Gazze Şeridi’nden İsrail’e iki roket atıldı. Roketlerden birinin İsrail’in hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından durdurulduğu kaydedildi.

'Sonuçlarına katlanacak'

Ordunun Twitter hesabından yapılan açıklamada "Gazze'den İsrailli sivillere bu gece atılan roketlere yanıt olarak savaşçı jetlerimiz Gazze'deki Hamas terör hedeflerini vurdu. Hamas İsraili sivillere karşı edimlerinin sonuçlarına katlanacak” denildi. DW Türkçe'ye göre AFP'ye konuşan Filistinli kaynaklar da Hamas'a ait en az iki ve İslami Cihad’a ait en az bir mevkinin vurulduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Tugayları'nın komutanı olan 42 yaşındaki Baha Ebu'l Ata 12 Kasım tarihinde İsrail'in Gazze'deki evine düzenlediği hava saldırısında eşiyle birlikte öldürülmüştü. İslami Cihad ve Hamas'ın buna karşılık vermesi üzerine Gazze Şeridi'nde tansiyon yükselmişti. İsrail ordusu Filistinli grupların misilleme olarak yaklaşık 450 roket attığını açıklamıştı. İki gün süren çatışmalarda en az 34 Filistinli hayatını kaybederken Birleşmiş Milletler ve Mısır'ın arabuluculuğuyla 14 Kasım tarihinde varılan ateşkes taraflar tarafından sık sık ihlal edildi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Gazze, İsrail,