İsrail'den Kürtlere yardım açıklaması

07 Kas 2019

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, Kuzeydoğu Suriye'de Kürtler’e insani yardım sağladıklarını ve ABD’yle görüşmelerde Kürtler’in savunuculuğunu yaptıklarını belirtti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Hotovely mecliste yaptığı açıklamada, Kuzeydoğu Suriye'deki Kürtlere yardım yaptıklarını açıkladı. "İsrail, özellikle diplomatik ve insani alanda çok sayıda yardım talebi aldı" diyen Hotovely, Kürtler’in içinde olduğu derin gerilimi anladıklarını ve onlara bir dizi kanal üzerinden yardımcı olduklarını kaydetti.

Öneri Netanyahu'dan gelmişti

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Trump’ın Suriye'den asker çekmesi kararına tepki göstermiş ve 10 Ekim’de “yürekli Kürt halkına” insani yardım önerisinde bulunmuş, Kürtler’in Türkiye ve Suriyeli müttefiklerinin olası “etnik temizliğiyle” karşı karşıya kaldıklarını vurgulamıştı.

'Gurur duyuyoruz'

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Hotovely, İsrail’in yardımlarıyla ilgili ayrıntı vermedi ancak ”Amerikalılar’la görüşmelerde Kürtler konusundaki hakikatleri ortaya koyuyoruz. Kürt halkından yana tavır takınmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Bakan,“İsrail’in, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede ılımlı ve Batı yanlısı unsurlar olarak Kürtler’in ve diğer azınlıkların gücünün muhafaza edilmesinde gerçekten belirgin bir çıkarı var. Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’in kontrolunun olası çöküşü, İsrail açısından olumsuz ve tehlikeli bir senaryodur. Bu tür bir gelişmenin, bölgede İran’ın öncülük ettiği olumsuz unsurların güçlenmesine yol açacağı kesinlikle nettir” dedi.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Tzipi Hotovely, Kürtlere yardım, İsrail,