'İşsizlik yaşam hakkı ihlalidir'

13 Şub 2020

Hayat'da Valilik binası önünde "Çocuklarım aç" diyerek kendini yakan Adem Yarıcı'nın ölümüne ilişkin açıklama yapan İHD İskenderun Şubesi, "İşsizlik yaşam hakkını ihlalidir" dedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, “Çocuklarım aç” diyerek kendisini Valilik önünde yakan ve yaşamını yitiren Adem Yarıcı’ya ilişkin şube binalarında basın açıklaması yaptı.
Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İskenderun Cemevi'den temsilciler de katıldı. İHD İskenderun Şubesi Başkan Yardımcısı Ayten Eröksüz, ekonomik kriz ve yoksulluğun giderek attığını belirtti. Bu artışın işsizliği ve intiharları da arttırdığını ifade eden Eröksüz, işsizliğin bütün zamanların rekorunu kırma yolunda olduğunu kaydetti.
Eröksüz, "Bu nedenle ekonomik ve sosyal alanda daha fazla müdahale gerekmektedir. İşsizlik yaşam hakkı ihlalidir" dedi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde Adem Yarıcı, 7 Şubat'ta Valilik önünde “Açım, işsizim. Evde çocuklarım zor durumda. Çocuklarım aç” diyerek kendini yakmış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Yarıcı'nın kendini yakması ile ilgili görüntüleri Ağrı Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Selma Gökçen, 'ucuz siyasi manevra' olarak yorumlamıştı. Gökçen'e bu sözleri ile ilgili tepki yağmıştı.

HATAY


Etiketler : Adem Yarıcı, Şerif Yarıcı, çocuklarım aç, Hatay, ihd,