İstanbul Barosu Genel Kurulu'nda tecride tepki

16 Eki 2021

İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda avukatlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Kürtçeye yönelik baskılara karşı pankartlarla tepki gösterdi

İstanbul Barosu üyesi binlerce avukat, yeni yönetimlerini belirlemek için bugün Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya geliyor. İki gün sürecek olan kurulda, mevcut Başkan Mehmet Durakoğlu, Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi adayı Hasan Kılıç, Avukat Hakları Grubu adayı Gökhan Ahi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) Grubu adayı Sezin Uçar, Bağımsız Avukatlar Grubu adayı İ. Şadi Çarsancaklı ve Çağdaş Avukat Grubu adayı Ata Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda grup ve bağımsız aday başkanlık için yarışacak.

Tecride dikkat çekildi

Genel Kurul öncesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile Kürtçeye yönelik baskılara karşı salona pankartlar asıldı. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, “Tecrit insanlık suçudur”, “Kürtçenin ve çok dilliliğin hukuki alt yapısı yoktur” diyen Metin Feyzioğlu’nun hukuki alt yapısı yoktur” ile “Zimanê me rûmeta me ye” yazılı pankartlar astı. Salona ayrıca “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartı asıldı.  

Yeni yönetim belirlenecek 

Genel Kurul’un mevcut baro başkanı Mehmet Durakoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlaması bekleniyor. Genel Kurul Başkanlık Divanı üyelerinin seçilmesinin ardından kurulun ilk günü, adayların konuşmasıyla devam edecek. Kurulun ikinci gününde ise, yeni yönetim için sandık başına gidilecek.

İSTANBUL


Etiketler : Tecrit, Öcalan'a tecrit,