Kabul etmeyeceğiz

14 Oca 2020

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘edep ve adaba uygun’ giyim genelgesine SES Adana Şube Eşbaşkanı tepki gösterdi

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Aralık 2019 tarihinde sağlık kurumlarına gönderdiği “Sağlık Personellerinin Kıyafetleri Hakkında” konulu ve “edep, adap ve inanca göre uygun şekillerde uyarlanması” ifadelerinin yer aldığı

yazıya tepkiler devam ediyor. Adana Sosyal Hizmet Uzmanları Temsilcisi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Eşbaşkanı Belgin Işık, “Makul kadın olmanın dayatılmasına ve sürekli kadın bedeni üzerinden yapılan politikalara kadınların elbette cevabı olacak” diye tepki gösterdi Işık, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün sağlık kurumlarına gönderdiği yazının sağlık emekçileri arasında huzursuzluk yarattığını kaydetti. Cinsiyetçi tutum ve davranışlara bir yenisinin daha eklendiğini belirten Işık, “Dünyanın her yerinde bedenleri üzerinde tahakküm kurulmaya çalışılınca verilen cevaplar gibi, susturamadığınız tüm kadınlar gibi kadınlar hayatlarına, emeklerine sahip çıkmaktan, bedenleri üzerinde yapılacak her türlü kirli politikaya karşı durmaktan vazgeçmeyecekler” diye vurguladı. “Genelgede özellikle ‘edep, adap ve inançlarına uygun şekilde’ ibaresi başta kadınlar olmak üzere biz sağlık çalışanları tarafından kesinlikle kabul görmemektedir” diyen Işık, sağlık emekçilerinin yığınla sorunu varken, kullanılan dili de sağlık emekçilerinin esas sorunlarına kulak kapatılmasını da doğru bulmadıklarını dile getirdi.

‘Amaç toplumu ayrıştırmak’

İnanç temelli kılık kıyafet düzenlemesinin toplumu ayrıştırmaktan başka bir işe yaramayacağını ifade eden Işık, İstanbul İl Sağlık Müdürü’nün kıyafet konusunda hukuki düzenlemelerden bihaber olduğunu söyledi. Işık, şunları belirtti: “Kamu kurumlarının görevi, insanlık onuruna yakışır bir toplum düzenin kurulması amacının dışına çıkarak, laikliği zedeleyen belli bir zihniyetin yaşam biçimini topluma dayatmak değildir. Özellikle kadın çalışanların ağırlıkta olduğu sağlık alanında yapılan bu gerici, ayrıştırıcı, ötekileştirişi ve baskıcı düzenlemeler biz kadınlar tarafından kabul edilemez.”

Filiz Zeyrek/Adana-Jinnews


Etiketler : Kıyafetime karışma, SES Adana, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, kadınlar,