Kaçak taş ocağı neden kapatılmıyor?

13 Ağu 2018

Nusaybin-Midyat arasında bulunan ve doğal güzelliğiyle ilgi çeken Beyazsu Vadisi, yıllardır bölgede çalışma yürüten taş ocağıdan dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Uyarılara rağmen kapatılmayan kaçak ocak bütün canlıları tehdit ediyor

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçeleri arasında yer alan Beyazsu Vadisi’nde (Ava Spi) bulunan Metal İnşaat’a ait Hazır Beton ve Kırmataş tesisleri, vadide bulunan bütün canlıların yaşamlarını tehdit etmeye devam ediyor. 10 yıla yakındır vadide faaliyet yürüten taş ocağı, bölgede bu süre içerisinde geri dönülmez zararlara yol açtı. Vadide yaşayan halkın defalarca şikâyet ettiği ve suç duyurusunda bulunduğu ocak, kaçak olmasına rağmen durdurulmuyor. Nusaybin-Midyat karayolunun 20. kilometresinde bulunan vadi, Çağ Deresi’nde dört mevsim güzellikleri barındırıyor. Mardin’in su ihtiyacını karşılayan Beyaz Su, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri. Yıllar önce ocağın açılmasıyla birlikte vadide yaşanan değişimleri gözle görebildiklerini belirten işletme sahipleri, ocağın çalışmaya devam etmesi halinde vadinin ömrünün çok kısa olacağına dikkat çekti.

Yaşam yok ediliyor!

Vadinin tam ortasındaki dağ kısmına açılan ocak, bugüne kadar yüzlerce ağacı ve canlıyı yok etti. Dağın iç kısımlarını oyan ocak, taş için de her gün onlarca dinamit patlatıyor. Dinamitlerin patlamasıyla hayvanların katledildiği dağda yaşanan sarsıntı su kaynağını da etkiliyor. Ocaktan çıkan tozlar bölgede yaşayan halkı rahatsız ederken, ocağa yakın işletmelerdeki sular da ortaya çıkan kum yüzünden kirli akıyor. Halkın nefes almakta dahi zorlandığı vadideki ağaçlar da her sene biraz daha azalıyor.

Kaçak ama kapatılmıyor

Ekolojistlerin daha önce defalarca çağrı yaptığı ocak için geçtiğimiz aylarda bir imza kampanyası da başlatılmıştı. Bölgede yaşayan işletme sahibi ve köylülerin de suç duyurusunda bulunduğu ocak, kaçak işletilmesine rağmen kapatılmıyor.

MARDİN


Etiketler :