Kafe ve bar çalışanları: İnsanca yaşamak istiyoruz!

06 Nis 2021

Salgın süreci boyunca en çok etkilenen sektörlerin başında gelen cafe, bar ve lokanta çalışanları bir kere daha alanlardan haykırdı: İnsanca yaşamak istiyoruz!

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası ve Kent Emekçileri Dayanışması salgın nedeniyle kapatılan iş yerleri ve zararların karşılanması için basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapan emekçiler “Pandemi, kriz, yoksulluk. Hesabı biz ödemeyeceğiz” pankartı açarak sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Ortak açıklamayı okuyan Derya Emrem, “İş yerlerinin kapanması demek, bir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, çalışanları yoksulluğa mahkûm etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Hükümet ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor” dedi.

Çalışma ve SGK ödemeleri uzatılsın

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını talep eden Emrem, “Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yıl sonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağını sektörümüz açısından yıl sonuna kadar uzatın. Aksi taktirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olabilir. Sektörümüzdeki esnafların 2020 yılında tahakkuk eden vergi ödemeleri terkin edilmeli, SGK ödemeleri de yıl sonuna kadar uzatılmalıdır” dedi.

İZMİR


Etiketler : pandemi, Kafe bar çalışanları,