Kayyum geldi, çok dilli tabela gitti!

08 Nis 2021

Silvan Belediyesi kayyumu, ilçe giriş-çıkışlarında bulunan ve önceki kayyum döneminde kaldırılan Kürtçe-Türkçe-İngilizce tabelanın yerine sadece Türkçe tabela dikti

İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyumların, Kürtçe tahammülsüzlüğü sürüyor. Kayyumların Kürtçeye yönelik uygulamaları, bu kez Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde devreye konuldu. 2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Hûn bi xêr hatin”, “Hoşgeldiniz” ve “Welcome to” yazılı tabela, 2016’da kayyum atanmasının ardından gizli bir şekilde kaldırıldı. 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından HDP’li Eşbaşkanlar Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu’nun görevden alınmasının ardından kayyum olarak atanan ilçe kaymakamı Murat Öztürk, kaldırılan tabelanın yerine sadece Türkçe “Silvan’a Hoş Geldiniz” yazılı tabela dikti. 

Belediye duyurdu

Silvan Belediyesi tarafından dikilen tabela, Silvan Kaymakamlığı’nın Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’dan ve Batman’dan İlçemize giriş güzergahında belediyemiz tarafından ‘Silvan’a Hoşgeldiniz’ aydınlatmalı tabela çalışması yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Konuyla ilgili Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan görevlerinden alınan Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu, Kürtçe'ye yönelik tahammülsüzlüğün çok eskilere dayandığını ve zihniyetin bugün de aynı olduğunu vurguladı.

AKP'li yetkiliden 'Bilgim yok' savunması

Silvan’da yaşayan AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Kadın Kolları üyesi Suna Kepoğlu da MA'nın sorularını yanıtladı. Silvan Kaymakamlığı tarafından tabelanın dikilmesiyle ilgili yaptığı paylaşımı Twitter hesabından beğenen Kepoğlu, tabelanın dikilmesiyle ilgili bilgi sahibi olmadığını, paylaşımın çocukları tarafından beğenildiğini savundu. Konuyla ilgili bilgi aldıktan sonra gerekli bilgilendirmeyi yapacağını belirten Kepoğlu, buna ilişkin AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın ile görüştüğünü ve konuyla ilgili açıklama yapacaklarını söyledi. 

Kaynak: MA / Kadri Esen

 

 


Etiketler : KÜRTÇE, kayyum,