KESK krize karşı 3 kentte miting düzenleyecek

KESK, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasal krize karşı 3 farklı kentte bölge mitingleri düzenleyecek. Eş Genel Başkan Mehmet Bozgeyik, mevcut tabloyu değiştirmek için tüm emek ve demokrasi güçlerini bu mitinglere davet etti.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe ve savaşa karşı” sloganıyla bölge mitingleri yapma hazırlığında. İlki 15 Aralık’ta Samsun’da düzenlenecek mitingin ardından 16 Aralık’ta Diyarbakır’da 22 Aralık’ta ise İstanbul’da bölge mitingi düzenlenecek.

Diyarbakır’da yer olarak İstasyon Meydanı’nın belirlendiği mitingi için Batman’da temaslarda bulunan KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, gerçekleştirdikleri mitinglere dair basın toplantısı düzenledi. Sendika binasında düzenlenen toplantıya konfederasyona bağlı sendikaların şube yöneticileri katıldı.

Bölge mitingleri düzenleyecek

Yaptığı konuşmada, iktidar partisi her ne kadar aksini iddia etse de Türkiye’nin uzun süredir derin bir kriz içerisinde olduğunu söyleyen Bozgeyik, bu krizden de en çok emekçilerin etkilendiğini ifade etti.

Bozgeyik, krize karşı verdikleri mücadele kapsamında ise tüm demokrasi güçleri, emek örgütleri ve muhalif kesimlerin katılımıyla 15 Aralık’ta Samsun’da, 16 Aralık’ta Diyarbakır, 22 Aralık’ta ise İstanbul’da bölge mitingleri düzenleyeceklerini duyurdu.

Yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Bozgeyik, Türkiye’de özellikle 24 Haziran sonrası giderek büyüyen krizde emekçilerin derin bir yoksulluğa sürüklendiğini belirtti. KESK Eş Başkanı, “Kadınlar, emekçiler, yoksullar olarak yoğun bir işsizliği hep birlikte yaşadık, yaşıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ile birlikte kamu emekçileri başta olmak üzere muhaliflere yönelik sivil bir darbe yaşadık. ‘Biz OHAL’i kaldırdık’ deseler de çıkartılan KHK ile OHAL kalıcılaştırıldı. 1980 askeri darbesinin sıkıyönetim uygulamalarını OHAL valilerinin yetkileri ile görüyoruz” dedi.

‘4 bin 237 kişi ihraç edildi’

Demokrasinin askıya alındığı dönemlerde tutuklamaların ve baskıların arttığını söyleyen Bozgeyik, bugüne kadar ihraç edilen kamu emekçilerinden 4 bin 237’sinin kedi üyeleri olduğunu paylaştı.

Bu arkadaşlarına dair herhangi bir hukuki işlem yapılmadığını ve işlerine geri dönemediklerini kaydeden Bozgeyik, yine 52 arkadaşlarının ise sendikal mücadele yürüttükleri için bugün haksız yere tutuklu bulunduğunu belirtti. Bozgeyik, ihraç edilen bu arkadaşlarının işlerine geri alınmasını, tutukluların ise serbest bırakılmasını istedi.

‘Savaşlardan en çok emekçiler etkileniyor’

Ortadoğu’daki savaş politikaları nedeniyle savaş bütçeleri hazırlandığına dikkat çeken Bozgeyik, “Yaşanan savaşlardan en çok emekçiler etkileniyor. Savaşa ayrılan bütçeler nedeniyle yoksullaşma artarken, Kürt sorununun demokratik yollar ile çözülmeyişi de krizleri derinleştiriyor. AİHM’nin Selahattin Demirtaş kararını uygulamayan mahkemeler de hukukun askıya alındığını gösteriyor. Tüm bunlar gösteriyor ki Türkiye hem ekonomik hem de siyasal bir krizin içindedir. Türkiye bir kaos süreci yaşamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bozgeyik, sözlerini tüm emekçileri, yoksulları ve demokrasi güçlerini 16 Aralık’ta Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda yapacakları mitinge davet ederek noktaladı.

Kaynak: MA

Diğer Başlıklar

KESK’ten Diyarbakır mitinge çağrı

15/12/2018
Diyarbakır Eğitim Sen 3 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, KESK’in yarın Diyarbakır’da yapılacak bölge mitingine katılım çağrısı yaptı. Kamu Emekçileri…

Mücadeleden başka seçenek yok

15/12/2018
Erdoğan Alayumat/Urfa-MA Toplumun tüm kesimlerini etkileyen krize dönük tepkileri, bölge mitinglerinde ortaklaştırmaya çalışacaklarını belirten KESK’in Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik,…

Çalık Holding’e icra takibi

15/12/2018
Türkmenistan’da sigortasız çalıştırdığı işçilerin açtığı davayı kaybeden Çalık Holding’e icra takibi başladı. Holding, yaptığı açıklamada icra takibi ile ilgilerinin olmadığını…

Asgari ücret için ikinci toplantı

14/12/2018
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ikinci toplantısını gerçekleştirdi.…