Kılıçdaroğlu'ndan Albayrak yorumu: Akıl alır gibi değil

09 Kas 2020

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Albayrak'ın 'istifa' paylaşımıyla ilgili açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu, 'bu şekilde istifa Cumhuriyet tarihimizde ilk. Devlet kriziyle karşı karşıyayız' dedi 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu CHP Genel Merkezi'ndeki görüşmesinin ardından ortak açıklama yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 'istifa' kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bu şekilde bir istifa Cumhuriyet tarihinde ilk. Devlet kriziyle karşı karşıyayız, istifa eden hangi gerekçeyle istifa ettiğini söylemiyor. İstifayla ilgili bir açıklama da yapılmıyor” dedi.

Türkiye’nin ekonomik krizin eşiğinde olduğunu ve bunun nasıl çözüleceğini, 2018 yılı Mayıs ayında İstanbul’da düzenlediği toplantıda 13 madde halinde aktardığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Herhangi bir eleştiride de bulunmadım” diye konuştu. 2020’nin Mayıs ayında ise olayın krizden çıkıp buhrana döndüğüne dikkat çeken Kılıçdaroğlu, yine hiçbir eleştiri yapmadan çözüm önerilerini sıraladığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti A.Ş

“Türkiye Cumhuriyeti bir A.Ş. midir?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Bir aile şirketi tarafından mı yönetiliyor? Berat Bey istifa etmiş, niye istifa etti? Neden sorumluluğu yok, onu da Sayın Erdoğan söylüyor. ‘Ekonominin sorumlusu benim’ diyor. Şu anda devletin başında o var. Eğer bir kriz varsa, krizi yönetmesi gerekenler krizi yönetemiyorlar. Basit bir krizi yönetemeyenler devleti yönetiyorlar, akıl alacak şey değil” ifadelerini kullandı.

‘İşten anlayan birisini getirin'

Merkez Bankası Başkanlığı’na yapılan atamayı da değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Merkez Bankası bağımsız bir kurum değil ki. Bir aile şirketinde liyakata bakmadan istediğiniz kişiyi görevlendirirsiniz. Biz ıslarla devlet yönetiminde, liyakat ve birikimin esas olduğunu söylüyoruz. Merkez Bankası’nın başına politikacı getirirseniz itibarı olmaz. Yeni başkan, bankacılık konusunda ne yapmış bilmiyorum. Bildiğim kadarıyla ATM’den para çeker, havale gönderir, bankacılıkla ilişkisi budur. Merkez Bankası gibi uluslararası saygınlığı olan bir kuruma, işi iyi bilen, dünyada ve Türkiye’de bilinen, bu işten anlayan birisini getirmeniz gerekiyor.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kılıçdaroğlu, istifa, Berat Albayrak,