Kirazlıyayla’da şirket sevindi

08 Kas 2020

Topraklarını şirkete kaptırmamak için uzun süredir direnen Kirazlıyayla köylüleri, bu kez de bilirkişi raporunu umursamayan yargı engeliyle karşı karşıya kaldı

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde Çinko-Bakır-Kurşun Zenginleştirme Tesisi ve atık barajı kurmak isteyen Meyra Madencilik şirketine karşı açılan “ÇED olumlu raporunun iptali” davasında karar açıklandı. Mahkeme, kararda hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek davanın reddine karar verdi. Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde, Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’ne verilen ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu’ raporunun iptaline yönelik açılan davanın ana duruşması 28 Ekim Çarşamba günü Bursa 1. İdare Mahkemesi’nde görülmüştü. Sonucu önceki gün açıklayan mahkeme, kararda hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

AKP’ye oy vermiştik ama...

Öte yandan, Sözcü’nün haberine göre, duruma tepki gösteren köy sakinlerinden biri, “Bu köyün tek suçu AKP’ye oy vermesidir. 140 oydan 116’sı AKP’ye çıkıyor ve bu yapılıyorsa, ben AKP üyesiyim, istifa ediyorum” dedi. “Allah’a havale ediyorum” diyen yurttaş, “Ankara’da masa başında bu ÇED raporunu veren şahsı Allah’a havale ediyoruz. Ben 70 yaşındayım. Devlet tarafından 5 otobüs 250 tane jandarma, ramazan mübarek günde köylüyü yerde sürükledi” ifadelerini kullandı.

Bilirkişiyi umursamadılar

Kararda, bilirkişi raporunda yer alan su kaynaklarına etki, depremsellik, flora üzerinde etki, tarım arazileri ve hayvancılık üzerinde etki ve atık yönetimine ilişkin değerlendirmelerin ÇED raporunu kusurlandırıcı nitelikte olmadığı belirtildi. Projenin olumsuz çevresel etkilerinin en aza indirilmesi için öngörülen önlemlerin yeterli olduğu sonucuna varan mahkeme kararının ardından davanın temyiz edilmesi bekleniyor. Mahkeme tarafından atanan ve Kirazlıyayla’da inceleme yapan bilirkişi heyeti, ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığı yönünde karar vermişti. Raporda, tesisin bulduğu bölgede yapımının ve yer seçiminin doğru olmadığı, tesisin yapılması durumunda insan yaşamını, tarımı ve hayvancılığı olumsuz yönde etkileyebileceği ve alanın deprem kuşağında yer aldığı belirtilmişti.

BURSA


Etiketler : atık barajı, Çinko-Bakır-Kurşun Zenginleştirme Tesisi, şirket, köylüler, Çed Raporu, Kirazlıyayla,