Kölelik düzenine karşı birlik

28 Tem 2021

Êzidî kadınlar Irak’ta danışma merkezi açıyor. Bölge genelinde kadın kırımının yaşandığına dikkat çeken Êzidî Özgür Kadın Hareketi, soykırımın tanınması için çalışmalar yürütecek

Êzidî kadınlar, 3 Ağustos 2014’te IŞİD’in yaptığı soykırımın unutulmaması ve dayanışma ağı kurmak için harekete geçti. Irak’ta kadın danışma merkezi açma kararı alan Êzidî Kadın Yardımlaşma Ağı (TAJÊ) koordinatörlerinden Feride Şengali, JINHA’ya yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Iraklı kadınların Êzidî kadınları tanımaya ihtiyaçları olduğunu düşündüklerini söyleyen Feride Şengali, “Biz TAJÊ üyesi kadınlar olarak önümüze bu yıl fermanın yıl dönümünde gerçekleştirmek üzere çok sayıda hedef koyduk. Bu hedeflerden birisi de Iraklı kadınlar için açmayı planladığımız danışma merkezinin devreye girmesidir. Fermanın tartışılacağı, kaçırılan, köleleştirilen kadınların değerlendirileceği bir çalışma olacak. Bunun özellikle bir örnek oluşturması için çalışacağız çünkü bölgenin zemini buna çok uygun” dedi.

‘Soykırım tanınmalı’

Irak’ta Ağustos 2014’ün soykırım olarak tanınması için çalışma yürüteceklerini, bu çalışmanın bir ayağının da kadın danışma merkezi olacağını vurgulayan Feride Şengali, “Dünyaya hitap ederken elbette önceliğimiz Irak’ın da bunu soykırım olarak tanımasına dönüktür. Biz bu çalışmanın kesinlikle sonuç alıcı, ileriye dönük bir adım olduğunu düşünüyoruz. Dünyada yankı bulabilecek bir çalışma planlıyoruz. Kölelik ve fermanlara karşı yaşananları aktarmak ve yeni fermanların önünü almak, soykırım zihniyetine karşı bilinç oluşturmak ve birlik oluşturmak amacımızdır” diye konuştu.

ŞENGAL


Etiketler : Ezidi, Ezidi kadınlar, 3 Ağustos Ezidi Soykırımı,