Küle dönmüştü yeniden canlandı

Bombardıman nedeniyle geçen yıl büyük oranda yanan Nusaybin’deki Ömeryan dağları, kendini hızla yenileyerek canlandı ve yeşile büründü

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki Ömeryan dağlarında geçen yıl bombardıman nedeniyle çıkan yangınlarda yüzlerce hektar ormanlık alan küle dönmüştü. Onlarca köyün bulunduğu bölge yasak ilan edilmemesine karşın savaş uçaklarıyla bombalanmıştı. Bombalama sonucu yangın çıkmış, bir hafta süren yangına müdahale etmek isteyen bölge sakinleri de engellenmişti.

Bir kişi yaşamını yitirmişti

İlk olarak Akarsu köyü tarafında başlayan ve onlarca hektarlık alana yayılan yangında 1 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce ağaç da küle dönmüştü. Yangının sönmesinin ardından bir ay sonra aynı bölgenin sağlam kalan tarafına yapılan ikinci bombardıman sonrası dağlar büyük oranda yanmıştı.

Artık çorak değil

Aradan geçen bir yılda küle dönen arazi yeniden yeşerdi. Çorak görünümün yerini yemyeşil bir manzaraya bıraktığı alanda üzüm bağları ve meyve ağaçları büyük oranda eski halini aldı. Yangın nedeniyle büyük zarar gören köylüler, doğalarının tahrip edilmesine son verilmesini isteyerek, topraklarını sonuna kadar savunacaklarının mesajını verdi.

Medine Mamedoğlu/Mardin-Jinnews

Diğer Başlıklar

Onarım bitti kaygılar bitmedi

17/12/2018
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren ‘kazası’ sonrası, yol yeniden ulaşıma açıldı. Uzmanların ‘yolda sinyalizasyon olmalıydı’ değerlendirmelerine rağmen Bakan Turhan’ın…