Kürt Dil Platformu: Islık çalmanız bile Kürtçe olsun

19 Eki 2021

Adıyaman’da temsilcilik açan Kürt Dil Platformu’nun sözcülerinden Şerefxan Cizîrî anadile sahip çıkılması çağrısında bulundu: Kürtçe yaşamalı. Kürt diline katkı sağlamak isteyen herkese ihtiyacımız var 

Kürt Dil Platformu, Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Adıyaman Şubesi binasında basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıya platform sözcüleri Şerefxan Cizîrî, Vahit Aba ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’ın yanı sıra, kentte bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. 

Kentte temsilcilik açtıklarını duyuran platform sözcülerinden Şerefxan Cizîrî, Adıyamanlılara anadillerine sahip çıkma çağrısında bulundu. Cizîrî, “Kürtçe'nin yaşaması lazım. Güzel ve kötü günlerimiz Kürtçe olsun. Apê Musa’nın dediği gibi, ‘Islık çalmanız bile Kürtçe olsun’” dedi. 

 

'Kürt diline katkı sağlamak isteyen herkese ihtiyacımız var'

Adıyaman’ın Kürtçe için kadim bir kent olduğunu vurgulayan Cizîrî şöyle devam etti: “Amacımız bu platformu çok sayıda kişiye ulaştırmak. Sadece platformun içinde yer alan siyasi partilerin üyelerine değil, Kürt dilini seven herkese ulaşmak. Kürt diline gönül veren ve katkı sağlamak isteyen herkese ihtiyacımız var. Bu platformda herkese yer var. Burada herkesin bir birinden öğreneceği bir şey var. Bizi bir araya getirecek olan dilimizdir. Bugün dil ile ilgili sorunları siyasetin gündemine sokmamız gerek. Anadilin anayasal güvence altına alınması gerek. Bunu hepimiz birlikte yapabiliriz. Eşitlik olacaksa, önce dilde olmalı” şeklinde konuştu.

ADIYAMAN 

 

 


Etiketler : Kürt Dili Platformu,