Kürt tutsaklar yarın sabah idam edilecek

102 0

Kürt siyasi tutuklu Zanyar Muradî ve kuzeni Luqman Muradi’nin Cumartesi erken saatlerde idam edileceği bildirildi. Zanyar Muradî’nin annesi duyarlılık çağrısında bulunarak, “İmdadımıza yetişin” dedi.

İran’da 2009 yılından bu yana tutuklu bulunan Zanyar Muradî ve Luqman Muradî adlı kuzenler idam cezasıyla yargılanıyordu. Recai Şehr zindanında tutuklu bulunan kuzenlerin idam cezalarının infazı için 5 Eylül’de tek hücreli odalara götürüldükleri belirtildi.

İtlaat’ın bugün 2 kuzenin son görüşmelerini gerçekleştirmeleri için ailelerini çağırdığı ve ailelerine Cumartesi sabaha doğru Zanyar Muradî ve Luqman Muradî kuzenlerin idam edileceklerini bildirdiği kaydedildi.

Görüşmeye giden kardeşi de, Zanyar Muradî’nin Cumartesi sabahının erken saatlerinde Luqman ile birlikte idam edileceklerini ilettiğini söyledi.

Zanyar’ın annesinden çağrı

Zanyar Muradî’nin annesi karar üzerine oğlunun fotoğrafını alarak şu çağrıyı yaptı: “Kürdistan’ın 4 parçasındaki şerefli Kürt halkı, insan hakları eylemcileri, siyasi taraflar ve Meriwan yurttaşları, oğlum Zanyar, Çarşamba günü askeri cezaevine götürüldü. Zanyar, o günden beri açlık grevinde. Cumartesi sabahı asılacağı söylenmiş. Sizden rica ediyorum imdadımıza yetişin. İslam Cumhuriyeti eşimi terörize etmeye doymadı. Şimdi de oğlumun kanını içmek istiyor. İmdadımıza yetişin, alanlara çıkın.”

Zanyar ve Loqman Muradî Ağustos 2009’da Sîne eyaletine bağlı Merîwan kentinde gözaltına alındı. 9 ay Sine’de İtlaat’a ait cezaevinde işkencelere maruz kaldı ve tek kişilik hücrelerde tutuldu.

2010 yılında her iki tutuklu Tahran’daki Ewîn Cezaevi’ne gönderildi. Kısa bir süre sonra işkence altında alınan ifadeleri doğrultusunda Tahran Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı.

Zanyar Muradî’nin babası Rojhilat Kürdistan’ı İnsan Hakları Örgütü aktivisti İkbal Muradî de, 18 Temmuz’da Pencevin’de öldürülmüştü.

Kaynak: MA

Diğer Başlıklar

Dış ticaret açığı 5.5 milyar dolar

02/07/2018
Gümrük Bakanlığı, Haziran ayı dış ticaret açığını 5 milyar 510 milyon dolar olarak açıkladı. İhracat 12.9 milyar dolarda kalırken, ithalat…

Donetsk liderine suikast

02/09/2018
Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk şehrindeki bir kafede meydana gelen patlamada ayrılıkçı lider Aleksander Zaharçenko yaşamını yitirdi. Rusya, ölümden Ukrayna’yı…

Kati Piri’den hükümete reform çağrısı

18/10/2018
Mardin’de Ahmet Türk ile görüşen Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, hükümet kanadı ile yaptığı görüşmeden edindiği izlenimi aktarırken,…

Çayda yeni oyun kuruluyor!

04/10/2018
 Of Çay şirketinin Jacobs şirketine satılacağı haberleri çayda yeni bir oyun kurulduğuna işaret ediyor. Çay Kanun Taslağı’nda üretici olarak çay…

Jin News’e polis baskını

12/07/2018
Jin News’in Bağlar’da bulunan bürosuna polis baskını yapıldı. Jin News’in Diyarbakır Bağlar semtinde bulunan bürosuna polis tarafından baskın yapıldı. Gece…