Macron: Türkiye'nin, Libya'da cezai sorumluluğu var

30 Haz 2020

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye, Libya'daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var" dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile yaptığı görüşme ardından ortak basın toplantısında konuştu.
"NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye'nin, Libya'daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var" diyen Macron, “Şu anda bizim açımızdan Türkiye'nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” şeklinde konuştu.

Macron, Libya'nın 2011'den bu yana bir iç savaş yaşadığını ve Türkiye'nin de bu savaşa karışan ‘ilk dış müdahaleci’ güç olduğunu söyledi. Türkiye’nin verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmediğini belirten Macron,"Fransa, Ankara'yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin Halife Hafter'i desteklediği yönündeki iddiaları reddeden Macron, Paris'in "siyasi bir çözüm" bulunmasından yana olduğunu kaydetti.

“NATO üyesi olduğunu iddia eden veya en azından iddia ettiği gibi NATO üyesi olan Türkiye'nin tarihi ve cezai sorumluluğu var” diyen Macron, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si (Ocak ayında düzenlenen) Berlin Konferansı'ndaki hiçbir taahhüdüne saygı göstermiyor, Libya'daki askeri varlığını artırdı ve Suriye'den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak getirdi" dedi.

Macron, 22 Haziran'da yaptığı açıklamada da Türkiye’yi Libya'da "tehlikeli bir oyun oynamakla” suçlamıştı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Libya, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO, türkiye,