Mardin’de her kadın örgütlenecek

24 Eki 2020

Son 5 ayda 10 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de kadınlar, TJA’nın
‘Kendimizi Savunuyoruz’ kampanyası kapsamında şüpheli ölümleri protesto etti

Son aylarda Kürt kentlerinde kadınların şüpheli ölümlerinde büyük artış var. Son 5 ay içerisinde Ağrı’da 7, Van’da 9 ve Mardin’de 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Kadın ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüz suçlarının da arttığı Mardin’de, kadınlar haftalardır sokaklarda eylem ve etkinliklerle bu saldırıları protesto ediyor. Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) başlattığı “Em xwe diparêzin” (Kendimizi Savunuyoruz) kampanyası kapsamında kentte çalışma yürüten kadınlardan TJA aktivisti Aliye Tok, Jinnews’e konuşarak taciz, tecavüz ve ölüme sürüklenmelerin birlikte mücadele ile aşılabileceğini söyledi.

10 kadın yaşamını yitirdi

İktidarın özel savaş politikalarının amacının toplumsal ahlakı yok etmek olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Aliye Tok, “5 ay içerisinde Mardin’de 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Bizim bilmediğimiz başka ölümler de yaşanıyor ki, bunlar aileler ve çevredekiler tarafından saklanıyor. Buna karşı çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımızdan biri de TJA’nın başlattığı, “Em xwe dıparêzin” kampanyası. Sistem kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışıyor. Özellikle son süreçte asker, polis ya da uzman çavuşlar genç kadınları taciz ediyor. Kadınlarımız da bu nedenlerle ya ölüme sürükleniyor ya da katlediliyor” dedi.

Faillere ceza verilmiyor

İktidarın yargı ile el ele vererek yarattığı bu olaylar nedeni ile onlarca kadının ölüme sürüklendiğini ifade eden Tok, şu ifadelerle devam etti: “Derik’te şüpheli şekilde yaşamını yitiren bir kadın arkadaşımız telefonunda, ‘derdi olmayan kimse boşuna intihar etmez’ notu bıraktı. Devletin politikası kendini köyde, şehirde her alanda gösteriyor. Namus adı altında onlarca kadınımız ölüme sürükleniyor. Bunlara sebep olan erkekler de yargı boyutunda ceza almıyor. Mardin ya da Şırnak örneklerinde bunu gördük. Çocuk ve kadınlar taciz ediliyor ama şikayetlere rağmen bunu yapanlar tutuklanmıyor.”

Temel amaç örgütlenmek

AKP’nin kadınlar üzerindeki kirli politikalarını kampanya kapsamında anlatacaklarına dikkat çeken Tok, “Taciz, tecavüz ve yaşanan bu ölümleri kesinlikle kabul etmiyoruz. Bir kadının daha ölüme sürüklenmesine tahammülümüz kalmadı. Bu kampanya kapsamında sadece kendimizi değil dilimizi, doğamızı ve tarihimizi de savunacağız. En büyük hedefimiz her kadının örgütlenmesi. Bunun için gece, gündüz durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Taciz ve tecavüzlerin sonunu getireceğiz” diye konuştu.

Mersin’de ‘özsavunma haktır’ etkinliği

Tevgera Jinên Azad (TJA), Mersin Akdeniz ilçesi Yenipazar Mahallesi’nde de bildiri dağıttı. Bildiri dağıtımına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz Belediyesi meclis üyeleri ve TJA aktivistleri katıldı. Pazarda ve sokak aralarında bildiri dağıtan kadınlar, “Kadın cinayetlerine, kadına şiddette ve çocuk istismarına karşı özsavunma haktır. Kendimizi savunuyoruz” dedi.

MARDİN


Etiketler : Em Xwe Diparêzin, özsavunma, Kadın, Mardin, TJA,