Mardin'de skandallar bitmiyor: Tek seferde 30 milyon

19 Ara 2020

Mardin’de Kent AŞ.’nin eski müdürü Mehmet Bulut, dönemin kayyumu Mustafa Yaman’ın bir firmaya bedeli 15 Milyon TL olan ihaleyi 45 Milyon TL’ye verdiğini söyledi

Bütçe görüşmeleri esnasında kayyumları savunan bir konuşma yapan Süleyman Soylu kayyumlarla birlikte paraların artık halka gittiğini vurgulamıştı. HDP'de kayyumların adının karıştığı yolsuzluk iddiaları ile Soylu'ya yanıt vermişti. HDP'nin bu açıklamalarına ek son günlerde Mardin'de yaşananlar bu durumu daha çarpıcı hale getirdi.

Mardin'de eski kayyum dönemine ait skandalların ardı arkası kesilmiyor. MA'dan Ahmet Kanbal'ın haberine göre son olarak rüşvetle kendisine Audi A6 aldığı iddia edilen eski kayyum Mustafa Yaman'ın bir ihaleden kendi cebine tek seferde 30 milyon lira aldığı söylendi.

Bu itiraflar ise Yaman'ın ekibinden döneminde Kent A.Ş'nin müdürü olan Mehmet Bulut'a ait. Bulut, Yaman dönemine dair devam eden “yolsuzluk”, “ihaleye fesat karıştırma”, “rüşvet”, “kayırma”, “zimmet” ve daha birçok suçun soruşturmasında tutuklanmış ancak "etkin pişmanlık” yasasından yararlanarak tahliye olmuştu.

Adrese teslim ihale

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Elazığlı Adnan Yüksel’in sahibi olduğu firmalardan Egecam isimli şirkete verilen ihalelere değinen Mehmet Bulut, detaylı bilgiler verdi. İlk olarak Kırsal Yollar Daire Başkanlığı bünyesinde Adnan Yüksel’e verilen 295 bin TL değerindeki asfalt ihalesini anlatan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) eski İl Müdürü Bulut, firma ile yapılan işlerin doğrudan kayyım ve Vali Mustafa Yaman’ın talimatıyla olduğunu kaydetti. Bulut, “295.000,00 TL'lik asfalt ihalesi miktarının bu kadar yüksek olması ve aciliye olmamasına rağmen davetiye usulü ile yapılmış, Adnan Yüksel'in kullanmış olduğu Egecam şirketine yüzde 2 ya da yüzde 3'lük bir kırım ile verilmiştir. Normalde yüzde 20 ile yüzde 25 oranında kırımlar yapılmaktadır. Söz konusu ihaleler Vali Mustafa Yaman'ın talimatı doğrultusunda yapılıp, Elazığ'lı iş adamı Adnan Yüksel’in şirketine Vali Mustafa Yaman’ın talimatları doğrultusunda verilmiştir” diye belirtti.

30 milyon liralık yolsuzluk

İfadesinin devamında Adnan Yüksel’in şirketinin yine kayyımın talimatı ile 15 milyonluk işten 30 milyon TL kazandığı ihaleyi anlatan Bulut, 45 milyon TL’ye verilen Kızıltepe İçme Suyu ve Alt Yapı Projesini anlattı. Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) bünyesinde yapılan ihalenin yine Elazığlı Adnan Yüksel’in firmasına 45 milyon TL bedelle verildiğini vurgulayan Bulut, şu itiraflarda bulunuyor: “Miktarının bu kadar yüksek olması ve aciliyeti olmamasına rağmen davetiye usulü ile yapılmış, Adnan Yüksel'in kullanmış olduğu Egecam şirketine verilmiştir. Egecam şirketi de almış olduğu 45 Milyon liralık işi 15 Milyon lira gibi bir miktarla alt yükleniciye devir etmiştir. Tek bir ihalede 30 milyon kar sağlamıştır. Normalde Devletin belirlemiş olduğu birim boru fiyatı 30.00 TL olmasına rağmen, özel poz yapılarak 239,00 TL'ye çekilip, ihale birim fiyatı yükseltilmiştir. Söz konusu ihaleler Vali Mustafa Yaman'ın talimatı doğrultusunda yapılıp, Elazığlı iş adamı Adnan Yüksel'in şirketine Vali Mustafa Yaman'ın talimatları doğrultusunda verilmiştir.”

500 bin liralık rüşvet

Büyük rüşvet ve yolsuzlukların döndüğü bir başka ihale olan Kamor Millet Bahçesi ile ilgili itiraflarının da yer aldığı ifadesinde Bulut, rüşveti doğruluyor. Bulut, Kamor Millet Bahçesi’nin ilk ihalesinin de yine Elazığlı Adnan Yüksel’in şirketine verileceğini anlatırken, Mardinli iş insanı Şerif Acar’ın ihaleden aldığı 500 bin TL değerindeki rüşvet karşılığında çekildiğini “Kamor Millet Bahçesi yapım işi ihalesi de normalde Adnan Yüksel'in şirketine ihale edilecekti.

Ancak o dönem ihaleyi alan Akü Mesken şirketi sahibi Şerif Acar 500 bin liralık şirket çekini Adnan Yüksel'e vererek ihaleden çekilmesini sağladı. Adnan Yüksel ihaleye girmekten vazgeçti, söz konusu şirket çeki incelendiğinde bu olay doğrulanacaktır. Şirket çeki Şerif Acar'ın şirketine de ait olabilir, ortaklarının şirketlerine de ait olabilir” dedi.

Bakkal hesabı ile işçiye maaş

Kamor Millet Bahçesi ile ilgili itiraflarına devam eden Bulut, kendisinin imzaladığı sözleşmenin bir maddesinde 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde teşrifat malzemesinin belediyeye kalmasına ilişkin maddeyi kendisinin eklediği belirtti. Ancak kendisinin gözaltına alınmasından 10 gün kadar önce sözleşmede ilgili maddenin başkaları tarafından çıkarıldığını ileri süren Bulut, DEDAŞ’ın kasasından para alıp, belediyenin kasasına aktardığını da söyledi.

Kent AŞ.’nin kasasında eksik olan paralara dair de savunma yapan Bulut, şöyle devam etti: “Vali Mustafa Yaman hac vazifesini yerine getirirken Büyükşehir Belediyesinin personel maaşının ödenmesi gerekiyordu. Yaklaşık olarak hatırladığım kadarıyla 800.000 TL'lik (800 bin) miktarda parayı DEDAŞ'ın kasasından çekip, Kent A.Ş'nin hesabına yatırıp, Büyükşehir Belediyesinin personelinin maaşını ödedim. Sonrasında Kent A.Ş'nin kasasından bu miktarı çekip, DEDAŞ'ın kasa hesabına koydum. Hesaplarda ki açığın sebebi bu da olabilir. Aynı zamanda Kent A.Ş'nin hesabından Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu ihalelerde teminat mektubu yatırıyorduk. Açıklıkların sebebi bu da olabilir”

MARDİN


Etiketler : Mustafa Yaman, yolsuzluk, Mardin kayyumu,