Mardin'in yolsuzluk serisi: 3 milyon liralık zimmet

21 Ara 2020

Mardin'de kayyum yönetiminde 2018’de yapılan 'Toplu Taşıma Sistemi Araç Yenileme Projesi' kapsamında 3 milyon TL’lik vurgun yapıldığı anlaşıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, bir yolsuzluk belgesi daha müfettişlerin raporuna yansıdı. Eski kayyum Mustafa Yaman yönetiminde belediye adeta rüşvet ve yolsuzluk merkezi haline gelmiş.

Son olarak 2018 yılında Mardin-Kızıltepe arasında toplu taşıma hizmeti sunan özel halk otobüslerinin dönüştürülmesi sürecinde yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı . Zimmete geçirilen paranın tutarı ise yaklaşık 3 milyon TL.
Konuya dair ilgililerin ifadelerini alan müfettişler, duruma raporlarında yer verdi. Müfettişlerin, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunmaları bekleniyor.

Araç başı 30 bin lira istenmiş

MA'dan Ahmet Kanbal'ın haberine göre; kayyım döneminde belediye tarafından Mardin-Kızıltepe arasında ulaşım hizmeti veren 100 minibüsün sayısının 50’ye düşürülmesi ve araçların yenilenmesine karar verildi. Başlatılan “Toplu Taşıma Sistemi Araç Yenileme Projesi” kapsamında kayyım tarafından Ulaşım Daire Başkanı yapılan Mardin Emniyet Müdür Yardımcısı Erol Beşe ve belediyenin Otobüs İşletmeleri Şube Müdürü Mehmet Doğan, Kızıltepe-Mardin Toplu Taşıma Kooperatifi Başkanı Engin Gökçen ile görüşmelere başladı.

Ulaşım hattındaki araçların dönüştürülmesine yönelik başlatılan çalışma kapsamında hat sahipleriyle de bir araya gelen iki isim, her araçta iki hat sahibinin ortak yapılacağını söyleyip, araç başı kooperatife 30 bin TL ödeme yapılmasını istedi. Fakat öne sürülen bu şartları kabul etmeyen araç sahipleri hatlarının iptal edilmesi tehdidiyle karşılaştı.

Para vermeyen araç sahipleri men edildi

Bu tehdit üzerine araç sahiplerinin 94’ü öne sürülen şartları kabul etmek zorunda kaldı. 6 araç sahibi ise kendilerinden talep edilen 30 bin TL değerindeki ödeme karşılığında makbuz istedi. Ancak makbuz talepleri kabul edilmeyen araç sahipleri, istenilen parayı belediyenin hesabına yatırma teklifinde bulundu. Bu da kabul edilmeyince 6 hat sahibi dönüşümde yer almayı reddetti.

Bunun üzerine ruhsatları Trafik Şube Müdürlüğü tarafından iptal edilerek, araçları trafikten men edilen bu hat sahipleri durumu yargıya taşıdı.

Mahkemenin devam ettiği esnada kayyım Mustafa Yaman’ın da katıldığı bir törenle ay ve yıldız şeklinde dizilen otobüslerin teslimi yapıldı

Yaman, tören esnasında paranın artık halka gittiğini söylemişti.

Makbuz ve kayıt yok

Müfettiş incelemeleri ve soruşturmalar kapsamında araç sahipleri ve kooperatif yönetiminin ifadeleri alındı. Kooperatif yöneticileri, alınan ifadelerinde 94 şoförden toplanan 2 milyon 820 bin TL’yi kayyım Mustafa Yaman’a teslim edilmek üzere kendi elleriyle Ulaştırma Daire Başkanı Erol Beşe ve Otobüs İşletmeleri Şube Müdürü Mehmet Doğan’a verdiklerini söyledi. Fakat müfettişler verilen paraya dair belediyede herhangi kayıt ya da makbuz bulamadı.

Kooperatif yöneticileri de sessiz

Kooperatif yöneticileri, konuya ilişkin soruları ise yanıtlamadı

Yaşananları kendilerinden istenen 30’ar bin TL’yi makbuz olmadan vermeyi reddettikleri için hattı iptal edilip, müfettişlere ifade veren araç sahiplerinden Bedri Öğredik MA'ya anlattı.

Para nereye gitti bilmiyoruz

Kendilerinden istenen 30 bin TL’yi makbuz karşılığında vermek istediklerini, ancak bu tekliflerinin kabul edilmediğini belirten Öğredik, ödeme yapmadıkları için Erol Beşe ve ekibinin yollarına engeller çıkardığını dile getirdi.

Diğer araç sahiplerinin kendilerinden istenen parayı korkudan vermeyi kabul ettiklerini anlatan Öğredik, “Kimse bir makbuz almadı. Paranın nereye gittiğini bilmiyoruz. Parayı topladılar, çuvala koydular, nereye gittiğini bilmiyoruz. Erol Beşe’nin çıkarı vardı diye bunu yaptı. Çıkarı olmasa neden vatandaşı zorlasın? Ben ifademi verdim. Mahkeme bizi çağıracak” dedi.

Öğredik, alınan ifadelerinde topladıkları parayı Mustafa Yaman’a verdiklerini kaydeden Kooperatif yöneticilerine de suçladı. Toplanan parayı Kooperatif Başkanı Engin Gökçen, Erol Beşe ve Mustafa Yaman’ın paylaşmış olabileceğini ileri süren Öğredik, “O da (Engin Gökçen) yemiş, Mustafa Yaman da yemiş demek ki, Erol Beşe de bunun içinde var. Yani bu parayı yediler” ifadelerini kullandı.

MARDİN


Etiketler : yolsuzluk, Mardin kayyumu,