Maxluf ile Esad arasındaki gerilim tırmanıyor

18 May 2020

İş insanı Rami Maxluf, Esad'ın kendisine yaptığı GSM operatörü Syriatell’in başkanlığından istifa etme çağrısını reddetti. Maxluf, ayrıca Suriye ekonomisinin mahvedildiğini ifade etti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile kuzeni olan iş insanı Rami Maxluf arasındaki gerginlik sürüyor. Rami Maxluf, kendisine yapılan tüm dayatmalar ve çalışanlarının tutuklanmasına rağmen ülkenin en büyük GSM operatörü olan Syriatell’in başkanlığından istifa etmeyeceğini duyurdu.

ANHA'da yer alan habere göre Facebook hesabından yeni bir video yayımlayan Maxluf, devlet gelirinin önemli bir kaynağı olan Syriatell’in çöküşünün Suriye ekonomisine ‘felaket’ bir darbe indireceği konusunda uyardı.

Çekilmezse şirketine el konacak

Kendisine Pazar gününe kadar süre verildiğini söyleyen Maxluf, istifa etmemesi halinde şirket lisansının geri çekileceği ve şirketine el konulacağının kendisine söylendiğini belirtti. Rami Maxluf, videosunda ayrıca “Suriye ekonomisini mahvettiler” ifadelerini de kullandı.

Maxluf’un Facebook hesabından paylaştığı söz konusu videonun hangi gün çekildiğine ilişkin bir bilgi yer almazken, kendisine mühlet verilen Pazar gününün bu hafta veya önümüzdeki hafta olup olmadığı ise netleşmedi.

ABD’nin yaptırım listesinde yer alan ve son dönemde İran’ın Suriye’deki varlığını sonlandırmaya dönük operasyonlar olarak nitelendirilen Rusya’nın girişimlerinin ana hedefi halindeki Rami Maxluf, savaş boyunca Esad’in en büyük destekçisi ve Suriye hükümetinin savaş operasyonlarının finansörü olarak tanımlanıyor.

ŞAM


Etiketler : Maxluf, Esad, SURİYE,