Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na acil toplanma çağrısı

29 Haz 2020

Sevil Rojbin Çetin’in işkenceye maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıyan HDP, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun acilen toplanmasını istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), partinin Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in evine yapılan baskın sırasında 3 buçuk saat boyunca polis tarafından köpekli ve fiziki işkenceye maruz bırakılmasına dair Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe sundu.

Dilekçede, Çetin’in “İşkenceyle Mücadele ve İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü” olan 26 Haziran günü gözaltında işkenceye maruz bırakılmasının yurttaşlar arasında derin endişe yarattığı belirtildi.

'Ortaçağ işkence yöntemi'

İktidarın işkence konusunu gündeminden düşürmediğinin belirtildiği dilekçede, “Sevil Rojbin Çetin saatlerce son derece ağır ve insanlık dışı muamelelerin öznesi olmuş; raporlarla belgelenen hadisenin iki bacakta köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama vücudunun farklı yerlerinde darp izi bırakılacak şekilde gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Çetin’in evde tek başına iken iki köpeğin ‘işkence aracı olarak kullanıldığı’ bir muameleye maruz bırakılması, ne yazık ki Ortaçağ işkence yöntemleriyle yarışır düzeyde vahimdir. İşkence aracı olarak kullanılan köpekler, polislerden evvel eve girerek Çetin’e saldırmış, iki bacağını dişleyerek koparma derecesinde ısırmışlardır. Kolluk kuvvetlerinin bu saldırıyı bilerek organize etmiş olduğu ve sonuna dek izlediği aşikardır” denildi.

'Kadın iradesine açık saldırı'

Çetin’in fiziki işkence dışında manevi varlığına yönelik de açık bir saldırının olduğunun kaydedildiği dilekçede, “Ne yazık ki işkence mağduru Çetin’in yarı çıplak soyularak, gözleri kapalıyken fotoğrafları çekilmiş olup başlı başına bu uygulamanın dahi insanlık onuru ile bağdaşmadığı katidir. Kolluğun kişinin şahsiyetine dokunan uygulamalarda bulunması ağır bir hak ihlalidir. Çekilen fotoğrafların hizmet edeceği amaçlar işkence yöntemlerinin şahsiyete dair olan boyutu ve kadın iradesine yönelik açık bir saldırıdır” diye belirtildi.

'Valilik işkenceye sahip çıkıyor'

Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamaya dair de şunlar kaydedildi: “Olaya münhasır ‘özel eğitimli arama köpeği şahsın balkon kapsısından atlamaya çalışması üzerine sağ ayağından tutmak suretiyle kaçmasını engellemiş’ yönünde yaptığı açıklama ise işkencenin, üstü kapalı bir biçimde kabulü ve meşru kılınma saikini ortaya çıkarmaktadır. Raporlarla belgelenen iki bacakta köpek ısırması, belinde ayakkabı izi, dudağında patlama vücudunun farklı yerlerinde darp izi ile işkence, tartışmaya yer bırakmayacak kadar nettir. İşkence suçunu inkâr ederek işkencecilere sahip çıkma yönündeki emniyet ve valilik açıklamaları ise ne yazık ki devlet kurumları nezdinde işkence yöntemlerine sahip çıkıldığının ispatı niteliğindedir.”

Acil toplanma çağrısı

Dilekçede, Çetin şahsında yaşanan hadisenin komisyonun görev alanına girdiği belirtilerek, komisyonun acilen toplanması, mağdurla görüşmesi ve işkence iddialarını yerinde incelemek üzere bir çalışma başlatması istendi.

ANKARA


Etiketler : Sevil Rojbin Çetin, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’, hdp,