Merkel: Aşının yakında tescil edilmesini bekliyoruz

08 Kas 2020

Koronavirüs aşısının yakında tescil edilmesini beklediklerini söyleyen Almanya Başbakanı Merkel, aşılamada önceliğin sağlık personeli ile risk grubundakilere verileceğini ifade etti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, vatandaşların sorularına yanıt verdiği açık kapı gününde video aracılığıyla yaptığı açıklamada koronavirüs aşısında ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Merkel, ilk önce kim aşı yapılacağı sorusunun yetkili kurum ve kuruluşlarla tartışıldığını belirterek, "Şimdilik şu kadarını söyleyebilirim; haliyle ilk sırada sağlık çalışanları, doktorlar ve risk grubunda yer alan insanlar yer alacak. Ülkemizde bu kişilerin sayısı epey yüksek" dedi.

Alman hükümetinin yakın bir tarihte koronavirüs aşısının tescil edilmesi beklentisi içinde olduğunu ifade eden Başbakan Merkel, başlarda yeteri dozda aşının mevcut olmayacağını da vurguladı. Merkel, "Hiç kimse aşı olmaya zorlanmayacak, bu kişilerin tercihine kalmış bir karar" dedi.

Biontech firmasının koronavirüse karşı geliştirdiği aşının tüm aşamaları başarıyla geçtiği ve gerekli iznin çıkması durumunda kitlesel aşılamaya başlanabileceği duyuruldu

İzin bekleniyordu

Almanya’da Biontech firmasının Covid-19’a karşı geliştirdiği aşının son aşamada olduğu ve gerekli iznin çıkması durumunda yakında kitlesel aşılamaya başlanabileceği duyurulmuştu. Prof. Şahin, Frankfurter Allgemeine gazetesine geçen ay yaptığı açıklamada, Biontech’in ABD ilaç şirketi Pfizer’in desteğiyle geliştirdiği BNT162b2 adlı aşının, tüm deneme süreçlerinin başarıyla sona erdiğini ve dağıtım için sadece gerekli iznin beklendiğini söyledi.

BERLİN


Etiketler : Biontech, koronavirüs, aşı,