Morgda 33 gündür bekletilen cenazeler Meclis gündeminde

28 Eki 2020

8 HPG’linin cenazesinin 33 gündür ailelerine teslim edilmemesini Meclis gündemine taşıyan HDP'li Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a cenazelerin neden verilmediğini sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Şırnak Devlet Hastanesi’nde 33 gündür morgda bekletilen 8 cenazenin ailelerinin DNA örneği vermesine rağmen teslim edilmemesini Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Kaçmaz, “Şırnak’ta Çeşitli tarihlerde Cudi ve Gabar Dağları ile Besta Dereler bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 8 kişinin DNA testi yapılmasına rağmen yaklaşık 33 gündür cenazeler ailelere teslim edilmemiştir” diye belirtti.

Kaçmaz, Oktay’a şu soruları yöneltti:

*Yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri bilinmesine rağmen cenazelerinin teslim edilmemesinin nedeni nedir?

*DNA testi 15 günde sonuçlanan bir işlem olmasına rağmen söz konusu cenazelerin teşhisi için DNA test sonuçlarının yaklaşık 33 gün sonuçlanmamasının gerekçesi nedir?

*Cenazelerin ailelere teslim edilmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

*Cenazeleri teşhis edilmediği için ailelere teslim edilmeyen, benzer bir şekilde morglarda bekletilen başka cenazeler var mıdır?

*Cenazelerin ailelere teslim edilmemesi noktasında hükümetinizin herhangi bir talimatı var mıdır?”

ANKARA

 


Etiketler : Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, morg, Cenaze, meclis, hdp,