‘Muhatap Öcalan’dır’

07 Nis 2021

Mersin’de gerçekleştirdiği temasların ikinci gününde konuşan DTK Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk, ‘Kürt sorununda çözüm tecrit değil müzakere ve diyalogdur, muhatap da Öcalan’dır’ dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır ile Saliha Aydeniz’den oluşan heyete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Muazzez Orhan ile HDP Mersin il ve ilçe yöneticileri eşlik etti. Sabah saatlerinde ziyaret edilen ailelerin ardından heyet, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin bileşenleri ile Çukurova Göç Derneği’nde (GÖÇ-DER) bir araya geldi.

‘Baskı işe yaramadı’

Heyet daha sonra HDP’nin Akdeniz ilçesindeki Kurdali Temsilciliği’nde halk ile bir araya geldi ve değerlendirmelerde bulundu. Burada konuşan Berdan Öztürk, Türkiye’de çok farklı din ve etnik kimliklerin yaşamasına rağmen tekçi bir yönetim anlayışının dayatıldığını vurguladı. Öztürk, Kürtleri yok etmek isteyenlerin geçmişte olduğu gibi bugün de yok olmakla yüz yüze olduğunu ifade etti ve şunları söyledi: “Kürler için her dönem farklı söylemler geliştirdiler. Eskiden ölü Kürt diyorlardı. Öcalan ve arkadaşlarını yürütmüş olduğu mücadele sayesinde Kürt halkını yeniden dirilmesine neden oldu. Bu yüzden Öcalan üzerinde ağır bir tecrit uygulanıyor. Bu gün tecride karşı cezaevlerinde açlık grevleri devam ediyor. Tek istedikleri bir şey var tecridin kaldırılması ve Öcalan’ın özgürleşmesidir. Kürt sorununda çözüm asla tecrit değil müzakere ve diyalogdur, muhatap da Öcalan’dır” diye konuştu. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de AKP-MHP faşist blokunun Kürt özgürlük mücadelesinin bin bir emekle var ettiği kurumlara karşı topyekun bir saldırı konseptinin devrede olduğunu aktaran Aydeniz, “Kürtleri dilsiz, kimliksiz bırakarak kendilerini var etmeye çalışıyorlar. 2013 yılında Newroz’da Öcalan’ın verdiği toplumsal barış mesajına karşı savaş ve faşizm konseptini devreye koydular. Bu faşizm Türkiye’nin yönetim şekli haline geldi. Türkiye’de ekonomik kriz bu kadar derinleştiyse tam da savaş ve tecritle ilgilidir. Son 6 yıldır Kürt halkına karşı yürütmedikleri baskı kalmadı. Bu baskıya karşı 8 Mart ve Newroz’da halk çok güçlü bir mesai verdi. Halk, mutlak tecridin kaldırılması gerektiğini ve toplumsal bir barışın sağlanmasına istedi. Bu halkın vazgeçmeyeceği tek şey özgürlüğü ve sayın Öcalan’dır. HDP Türkiye üçüncü çizgisi Öcalan fikriyatıdır. Bu yüzden bu kadar baskı altındadır” dedi.

 

MERSİN


Etiketler : DTK Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk,,