Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

206 0

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

Beş ayrı dalda verilen ve bu yıl Yeni Yaşam gazetesi tarafından düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sonuçları belli oldu.

Türkçe haber ödülü Bekir Avcı’ya

Yarışmada Türkçe haber dalında ödülün sahibi “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Gazete Karınca’dan Bekir Avcı oldu. Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, “Faili meçhul dosyaları yakılması için SEKA’ya gönderiliyordu” haberiyle Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a ve “Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir: Trakya’yı tamamen gözden çıkarmışlar” haberiyle Birgün’den Uğur Şahin’e verildi.

Kürtçe habere Jüri Özel Ödülü

Kürtçe haber dalında ise jüri, katılan haberler arasında birincilik kriterlerine uygun haber bulamadığını açıkladı. Kürtçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, e-rojname’den Zeynel Bulut’un “Li Ser şopa dîrokê: Gundê Melekê Tawîs Tawîsî” haberine gitti.

Fotoğraf ödülü Tunç ve Arık’a

Yarışmada fotoğraf ödülü ise iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, Gazete Fersude’den Hayri Tunç ve Cumhuriyet’ten Vedat Arık’ın Cumartesi Anneleri’nin yasaklanan 700. hafta eyleminden çektiği fotoğraflara birincilik ödülünü verdi. Bu yıl fotoğraf dalında Jüri Özel Ödülü, Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın Afrin’de çektiği 21 sivilin yaşamını yitirdiği bombardımanda yaralanan bir aileye ilişkin fotoğrafa verildi.

Fotoğraf: Vedat Arık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf: Hayri Tunç
Fotoğraf: Nazım Daştan

Karikatür ödülü iki esere

Karikatür dalında da birincilik ödülü iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, birincilik ödülünü Özgür Evran ve Beşir Geroğlu’nun karikatürlerine verdi.

Karikatür dalında birinciliği paylaşan Özgür Evran’ın “Umut” adlı çizimi
Karikatür dalında birincilik ödülünü paylaşan Beşir Geroğlu’nun çizimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kadın haberciliğinde ödül MA’ya

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği dalında ise ödülün sahibi Mezopotamya Ajansı’ndan “Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınlar bir paket süt için fuhuşa zorlanıyor” haberiyle Arjin Dilek Öncel oldu.

Onur Ödülü Cumartesi Anneleri’ne

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde yarışma jürisi Onur Ödülü’nü Cumartesi Anneleri’ne verdiğini açıkladı.

Jüride kimler vardı?

Türkçe haber jürisi: Hüseyin Aykol, Candan Yıldız, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı.

Kürtçe haber jürisi: Reşat Sorgul, Suna Tunç, Ramazan Umar, Semiha Alankuş, Mehmet Ali Ertaş.

Kadın haberciliği jürisi: Burcu Karakaş, Nevin Cerav, Dicle Müftüoğlu, Derya Ceylan, Ayşe Oyman.

Fotoğraf jürisi: Mustafa Seven, Abdurrahman Gök, Özcan Yaman, Ramazan Öztürk, Nazmi Belge.

Karikatür jürisi: Doğan Güzel, İmam Cici, Sefer Selvi, Rewhat Arslan.

Vurulduğu yerde anma

Musa Anter için ilk tören 20 Eylül’de saat 11.30’da 26 yıl önce vurularak katledildiği Diyarbakır Seyrantepe’deki sokakta yapılacak. Aynı gün öğleden sonra Mardin’in Nusaybin ilçesi Akarsu köyünde Anter’in mezarı başında saat 15.00’te anma düzenlenecek.

Ödül töreni İstanbul’da

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, 22 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek. Tören, saat 18.00’de TMMOB Mimarlar Odası’nın Beyoğlu Karaköy’de bulunan binasındaki konferans salonunda düzenlenecek.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Batıyoruz batıyoruz baaaattık!

08/09/2018
Çok uzun süredir akıldışı borç yüküyle yürüyen ekonomi çatırdadıkça birçok şirket iflasa gidiyor. İflas yerine konkordato uygulamasının getirilmesi ise durumu…

İnancın sembolü: Tembur

17/08/2018
  Alevi inancında 12 hizmetten biri olan temburun inançlarındaki yerini anlatan Pir Zeynel Kete, ‘Tembur, Alevilerin direncini, inancını ve ahlaki…

Suriye savaşı ekonomiye sıçradı

14/08/2018
13 Nisan’dan bu yana Türk lirası, İran riyali yüzde 50’den fazla değer kaybına uğrarken, Rus rublesi de büyük oranda eridi.…

Çok yönlü müdahale şart

07/09/2018
Ekim ayında açılacak olan Meclis’in yeni döneminde kadınlara dönük yasal düzenlemelere ilişkin hazırlık ve çalışmalar şimdiden başladı. Kadın örgütleri de…

Malazgirt ittifakı mı AKP-MHP ittifakı mı?

27/08/2018
Kürtlerin ittifakla Anadolu’nun kapılarını Türklere açmasının yıldönümü çelişkilerle karşılandı. AKP ve MHP ittifakının Kürt sorununda savaş politikalarına yönelerek Malazgirt ruhuna…

Kana beraat barışa ceza!

14/07/2018
Barış Akademisyenlerini ‘Oluk oluk kanınızı akıtacağız, kanınızla duş alacağız’ diyerek tehdit eden Sedat Peker’in yargılandığı davada karar çıktı. ‘Suçun unsuru…