NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi açıklandı

186 0

NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi açıklandı. Bildirgede, Rusya’nın son dönemdeki faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azalttığı söylenirken, Türkiye ve İran’la ilgili de önemli mesajlar yer aldı.

Brüksel’de 29 ülke liderinin katılımıyla gerçekleştirilen NATO Zirve’sinin sonuç bildirgesi açıklandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından açıklanan bildiride Rusya’nın son dönemdeki faaliyetlerinin istikrar ve güvenliği azalttığı söylenirken, NATO’nun İran’ın Ortadoğu’daki eylemlerinden de kaygı duyduğu belirtildi.

Türkiye mesajı

Açıklanan bildiride ‘Suriye’nin önemli bir kısa menzilli füze envanterine sahip olduğu ve bu füzelerin NATO topraklarının ve ortaklarının bir kısmına ulaşabildiği belirtilerek, “Suriye bu füzeleri kendi nüfusuna karşı çokça kullanmıştır. Türkiye’nin, son 4 yılda üç kez Suriye’den fırlatılan füzelerin hedefi olmasından endişe duyuyoruz. Suriye’den kaynaklanan balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt vermek için Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirleri esasen tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır” değerlendirmesinde bulunulan bildiride, NATO Mukabele Kuvveti’nin gücünün artırıldığı ve Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) kısa sürede hazır olacak durumda olduğu aktarıldı.

Stoltenberg: Makedonya NATO’ya davet edildi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, örgüte üye olan 29 ülke liderinin bugün Makedonya’yı resmen NATO’ya katılmaya davet ettiğini bildirdi.

Basın toplantısında konuyla ilgili açıklama yapan Stoltenberg, “Üsküp’e üyelikle ilgili görüşmelere başlamak üzere davet yollamayı kabul ettik” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

265 cenazenin akıbeti belirsiz

18/06/2018
Bitlis’te mezarlıktan cenazesi çıkarılan 267 kişiden biri olan Müzeyyen Gordemir’in ailesi, ATK’ye 3 aydır DNA örnekleri vermelerine rağmen hala bir…

‘Brunson Ekimde serbest’

25/09/2018
Wall Street Journal, Türk ve Amerikan yetkililerine dayandırdığı haberinde Pastör Brunson’ın ‘12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılabileceğini’ yazdı. ABD tarafı o…

Ortega’ya barışçıl çözüm çağrısı

24/06/2018
Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’nın emeklilik başta olmak üzere bazı sosyal haklarda yapmak istediği kesintilere karşı başlayan gösteriler sürüyor. Sosyal…