Pablo Escobar'dan sonraki etkili uyuşturucu baronu olarak adlandırılan Otoniel yakalandı

24 Eki 2021

Sedat Peker'in açıklamaları sonrası Türkiye bağlantısı sık sık gündeme gelen Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya'nın en çok aranan uyuşturucu baronlarından 'Otoniel' lakaplı Dairo Antonio Usuga yakalandı 

Kolombiya'nın kuzeybatısındaki Necocli kasabasında en çok aranan uyuşturucu kaçakçılarından "Otoniel" lakaplı Dairo Antonio Usuga'ya "Osiris" adı verilen operasyon yapıldı.

"Clan del Golfo" örgütünün şefi Otoniel, yakalandı. Operasyona 500 askerin 22 helikopter desteğiyle katıldığı basına yansıdı. Askerler tarafından helikopterle gözaltı merkezine götürüldü.

Ivan Duque: Pablo Escobar'dan sonra...

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Otoniel'in yakalanmasının, 2 Aralık 1993'te öldürülen uyuşturucu baronu Pablo Escobar'dan bu yana örgüt liderlerine vurulmuş en büyük darbe olduğunu söyledi. Uyuşturucu karteli "Clan del Golfo"nun üyelerine seslenen Duque, "Bu örgüte bağlı olanlara sesleniyorum. Aksi takdirde başınıza gelecek olan şey bellidir. Hemen adalete teslim olun, hukukun gücü her şeyin üstündedir" dedi.

Duque, Otoniel'in dünyanın en çok korkulan uyuşturucu kaçakçısı olduğuna dikkati çekerek, "Polislerin, askerlerin, sosyal liderlerin katili ve aynı zamanda genç yaştakilerin silah altına alınmasının sorumlusu olan kişidir. Güvenlik güçlerinin titiz ve müşterek operasyonuyla yakalandı" açıklaması yaptı.

Otoniel'in onlarca cinayet, adam kaçırma, suç örgütü kurma, uyuşturucu kaçakçılığı dahil 120 suçtan yargılanacağı kaydedildi. ABD, dünyanın en tehlikeli uyuşturucu kaçakçıları arasında gösterdiği Otoniel ABD'ye tonlarca kokain göndermekle suçlanıyordu. Otoniel, 2012'de operasyonda öldürülen kardeşi Juan de Dios'un yerine örgütün başına geçmişti. Otoniel hakkında bilgi verenlere Kolombiya 800 bin dolar, ABD ise 5 milyon dolar ödül vaat edilmişti.

Türkiye-Kolombiya-Panama hattı

Pandeminin korku saldığı bir dönemde Kolombiya'da Haziran 2020'de polis, Buenaventura limanında operasyonda yaklaşık 5 ton kokain bulmuştu. Kokain, toz kauçuk taşıyan iki konteynerin içinden çıktı. Kolombiya narkotik polisinin direktörü Jorge Luis Ramirez Aragon, konteynerlerin Türkiye'ye götürülmesinin planlandığını söyledi.

Güney Amerika'dan Avrupa ve Asya'ya sevkinde Türkiye'nin rota olduğu kaydediliyordu. Türkiye limanlarına gelen uyuşturucuyu alacak firmalar belli olduğu halde, belli kesimlerle ilişkileri olduğu için operasyon yapılmaması eleştiriliyordu.

Kolombiya’dan kokainin, çiçek, muz ve kahve kolileri arasında uçakla ABD ve Hollanda rotasını izleyerek Türkiye’ye getirildiği kaydediliyordu. Kolombiya'dan uyuşturucu gemilerle sevkiyat yapılırsa da İtalya üzerinden Mersin Limanı’na ulaştırıldığı basına yansımıştı.

25 Ocak 2021'de Türkiye'ye Kolombiya'nın Bogota şehrinden 14 Şubat Sevgililer Günü adı altında çiçek kolilerinin içerisine gizlenmiş uyuşturucu sevkiyatının yapılmıştı. 

Mayıs 2021'de Kolombiya'dan Türkiye'ye kokain getirdiği iddia edilen 5 kişi tutuklanmıştı.

Mayıs 2021'de Orta Amerika ülkesi Panama’da, varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içine saklanmış 616 paket kokain bulunmuştu.

16 Haziran 2021'de Mersin Limanı'nda yakalanan Ekvador’dan gelen Liberya bandıralı bir gemide de muz kolilerine gizlenmiş 1 ton 300 kilogram kokain bulundu.

5 Temmuz 2021'de Ekvador’dan Mersin Limanı’na getirilen muz yüklü konteynerlerde yapılan aramada 463 kilo kokain bulundu.

Ekim 2021'in ilk haftası da Kolombiya'dan servis edilen uyuşturucu için Ankara, İstanbul ve Mersin'de operasyon düzenlenmiş 71 kilo 634 gram uyuşturucu bulunmuştu. 

Peker'in ağ ifşaatı

Hükümet ile ittifakı bozulduktan sonra kirli ağları deşifre etmeye başlayan Sedat Peker Haziran 2021'de bir paylaşımında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu hedef alarak, "Devamlı şu kadar kokain yakaladık, bu kadar kokain yakaladık diyor ya; ben size bu kokainlerin yerine diş sağlığıyla ilgili maddelerin nasıl imha edildiğini bu kokainlerin ise Avcılar bölgesindeki rezidanslar başta olmak üzere şehrin içindeki bazı lüks rezidanslardaki dairelerde, orta ölçekli torbacılara nasıl satıldığını önümüzdeki günlerde ispatlarıyla, keyifle anlatacağım" dedi.

Peker başka açıklamasında "Bu kokainle ilgili hikayenin gerçeğini anlatayım. Önceden Kolombiya üzerinden geliyordu, en son 4 ton 900 kilo geçen sene 9 Haziran’da yakalandı. Bu mal yakalandıktan sonra yeni bir güzergah kurmak için Venezuela’ya kim gitti? Eski Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım Bey. Evet... Bu senenin başında ocak ayında gitti, 4 gün kaldı, şubat ayında gitti, 4 gün kaldı. Karakas Limanı var Venezuela’nın en büyük limanı. Oradan kuru yük gemileri direkt Türkiye'ye gelebiliyor ancak konteyner gemileri Dominik Cumhuriyeti üzerinde durma yapıp o şekilde devam ediyor" dedi.

Sedat Peker 4 Ekim 2021 günü twitterdan şu paylaşımları yaptı: "1-Kolombiya’dan gelen kokain hattı çökertildi, baronlar yakalandı haberlerine asla inanmayın. Bu yakalananlar göstermelik küçük satıcılar. 6 ayrı baronda yakalandığını söyleyen (ayrı ayrı operasyonlarda yakalanan) 70 kilogram, Kolombiya’dan gelen 4 ton 900 kilogram…

2-…kokainin sahibi kim? Mersin Limanı’nda yakalanan 1 ton kokainin sahibi kim? İzmit körfezde yakalanan 500 kilogram kokainin sahibi kim? Siz eziksiniz lan. Kendi ortaklarınızı haklamak için yalandan hikaye uyduruyorsunuz. Namusluysanız cevap verin.

3-6 baron yakalandı operasyonunun ilk başlama tarihi Ocak ayı sözlü olarak polislere talimat verdiniz Sedat Peker’in bu şahıslarla ilgisi var mı diye. İlk videoyu 2 Mayıs’ta yayınlayınca 3 Mayıs’ta bu operasyona istihbarat notu diye yazılı olarak benim ismimi dahil ettiniz…

4-…, ismi Levent olan soyadını şimdi hatırlayamadığım bir kişi üzerinden.  Bilmem kaç sene önce bu şahısla resmin varmış. Siz devletin namusunu yere düşürdünüz. Her zaman söyledim, devletin sahibi olduğu tek şey namusu ve sözüdür. Kendilerini tanımıyorum ancak Ankara

5-…adliyesindeki bazı sayın savcılar operasyon günü yani 4 - 5 gün önce Sedat Peker’in ismini bu dosyadan çıkarın adliyemiz komik duruma düşer dediler. Ayrıca da 4 sene önce Sedat Peker tweet yayınlamış bu şahıs ismimi kullanıyor ben bu şahsı tanımam demiş,…

6-hiç bir delil yok hangi sebeple Sedat Peker’i bu dosyaya dahil edeceğiz demişler. Bu operasyonun başında süslü sülümanın manevi evladı, organize suçlardan sorumlu genel müdür yardımcısı Resul Hor (Sezgin Baran Korkmaz’ı İçişleri Bakanlığı’na çağıran ve birçok olayda ismi olan)"

Peker başka bir paylaşımında “Türkiye’de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor” dedi.

Peker şunları da paylaştı: "16-Dosyada koruma polisinin anlattığını doğrulayan WhatsApp yazışmaları ve ses kayıtları da var. Bu olayın en önemli aktörü Foto Film Şube Müdürü Ekrem Eren Ermiş’i nereden tanıyoruz?

17-2011 yılında yakalanan yüzlerce kilo eroinle ilgili bir suç örgütüne yapılan operasyonda suç örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanıp, cezaevine girip, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan bir kişi olarak biliyoruz.

18- Bu kişi tekrardan göreve iade edilmiş, şimdi ise bu yeni suça karışmış ancak halen daha bir güç tarafından korunuyor. Şu an Kaçakçılık Şube Müdürü olarak görev yapan Engin Süngü diyelim ki bir uyuşturucu yakalasa, bu uyuşturucuyla ilgili kendisine…

19-…İçişleri Bakanı’nın bir yakını gelse, uyuşturucunun sahibi için ‘Bu kişi bizim yakınımız, bu olaylarla bir ilgisi yok. Onu dosyadan çıkar’ dese bu emniyet müdürü ne yapabilir ki? Eğer söyleneni yapmazsa müfettiş raporu birden ortaya çıkar!…

İçişleri Bakanı süslü süleymanın oğlu engin soylunun arkadaşı olan Recep Köroğlu, 20 küsür kilo kokain…

ile yakalanıp, yargılanıp 18 sene ceza alır. Ama bu kişi dosyası yargıtaydayken hukuk sisteminde çok ender görülecek bir şekilde yeniden yargılama yapılmadan, yargıtay aşamasında serbest bırakılır. Resimlerden de göreceğiniz…

22-…üzere süleyman soyluyla da tanışır ve de kendisinin bilindiği kadarıyla köylüsüdür. Ancak bu şahıs serbest kaldıktan sonra tekrardan 30 kilo civarında yakalanan kokaine ismi karışır. Fakat bu sefer adliyeye gitmeden emniyette konu halledilir.

23-Bu anlattıklarım filmlerde bile olmayacak kadar uçuk şeyler, ancak ne yazık ki artık bizim ülkemizde bunlar çok rahat bir şekilde yapılabilmekte. İnsanlarımız aç, insanlarımız mağdur. Bir tek rahat olanlar rüşvet alanlar, uyuşturucu satanlar ve kadın satanlar."

BOGOTA 


Etiketler : Kolombiya-Türkiye uyuşturucu hattı, Kolombiya,