Para cezası gerekçesiyle Saçılık’ın aracına el konuldu

Veli Saçılık’ın aracına Yüksel eylemlerinden dolayı hakkında kesilen para cezasını ödemediği gerekçesiyle el konuldu.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çalıştığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndaki işinden atılan Veli Saçılık’ın otomobiline el konuldu. Saçılık’a Yüksel Caddesi’nde düzenlenen “İşimizi geri istiyoruz” eylemlerine katılmasından dolayı “Kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesiyle toplamda 22 bin TL para cezası kesilmişti. Öğlen saatlerinde Saçılık’ın eşinin aracı kullandığı sırada Ankara’nın Ulus semtinde trafik polisleri tarafından durduruldu. Polisler para cezasını gerekçe göstererek Veli Saçılık’ın adına kayıtlı araca el koydu.

Paramızla dayak attılar

Duruma tepki gösteren Saçılık, “Yüksel Caddesi’nde işimizi istediğimiz için böyle yapıyorlar. Bize paramızla dayak attılar, ‘ağaç kökü yesinler’ dediler sonra da engelli aracıma el koydular. Açmış oldukları davalar hukuki değil. Normalde kabahatler kanuna muhalefet dolayısıyla açılan soruşturmalar dava olmaz. Ama bunlar hem dava açtılar, hem de 22 bin TL para cezası verdiler. Özel bir uygulamadır. Kanun değil, kitabına uydurmadır. Fiili bir durum yaratıyorlar. Ama biz yine de eğilmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz, dik duracağız” dedi.

Veli Saçılık, 5 Temmuz 2000’de Burdur Cezaevi’ne yönelik operasyonda bir kolunu kaybetmişti. Saçılık, 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Ankara 3’üncü Bölge 1’inci Sıra Milletvekili Adayı olmuştu.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Çevirmen Sebla Küçük beraat etti

22/11/2018
Afrin operasyonu sürdüğü sırada yabancı ajanslardan yaptığı haber çevirileri nedeniyle ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında dava açılan çevirmen Sebla Küçük,…