Paylan: Saray içi darbe yapıldı seçime gidilmeli

09 Kas 2020

HDP’li Garo Paylan, Berat Albayrak’a “Saray içi darbe” yapıldığını belirterek, krizin sorumlusunun Erdoğan olduğunu, söyledi

Berat Albayrak’ın istifasını MA’dan Diren Yurtsever’e değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan,  krizin tüm sorumlusunun Erdoğan olduğunu söyledi ve erken seçim istedi.

Saray içi darbe

İstifanın, Merkez Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal’ın atanması sonrası yaşanmasının tesadüf olmadığını belirten Paylan, şöyle devam etti: “Bu konuda belli ki Berat Albayrak’a karşı bir saray içi darbe yapıldı. Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın getirilmesinden belli ki Berat Albayrak’ın haberi yoktu veya Ekonomi Kurulun’a Nihat Zeybekçi’nin getirilmesinden haberi yoktu. Bu da kendi alanına bir darbe olarak gördü belli ki Berat Albayrak ve istifasını sundu. Yani bu açıdan Berat Albayrak’ın bir tasfiye operasyonuyla karşı karşıya kaldı ve ‘devr-i sabık’ olarak yani biri dönemin, bir çöküşün, bir yıkıntının müsebbibi olarak hem Merkez Bankası Başkanı ortaya kondu hem de Berat Albayrak. Ama burada hedef şaşırtma çabası var. Hedefi biz de kaybetmeyelim. Sonuç olarak, bütün bu krizin sorumlusu Erdoğan’dır. Berat Albayrak’ı da oraya atayan odur, damadını. Merkez Bankası Başkanını da atayan odur. Hesap verilmesi gerekiyorsa Erdoğan’ın hesap vermesi gerekir. Ve ülkeyi bıraktığı bu ekonomik ve siyasi kriz içinde bir an önce istifa etmesi gerekir.”

Erken seçim çağrısı

Bir yıl önce de Merkez Bankası’nın başkanının değiştirildiğini anımsatan Paylan, sorunun ne MB başkanını görevden alarak ne de Albayrak’ın istifasıyla çözülemeyeceğini vurguladı. Sorunun “sistemik” bir sorun olduğunu dile getiren Paylan, “Bu anlamda sorunun çözülebilmesi için Berat Albayrak’ın değil, Erdoğan’ın istifa etmesi ve ülkeyi bir an önce erken seçime götürmesi gerekir” dedi.

ANKARA


Etiketler : istifa, Garo Paylan, Berat Albayrak,