Pkk devlet mi oldu?

18 Kas 2020

Demokrasi gereği kendimi de kentimi de seçtiklerimle yönetirim diyen kadınlar pkk’li. Kadın erkek eşittir diyen, eş başkanlığı savunanlar pkk’li. Kadınlar katledilmesin diyenler pkk’li. Kadın haklarıyla özgürdür diyenler pkk’li. Kadını cinsel köleliğe ve intihara sürükleme suçtur diyenler pkk’li. Üniformalı Gülistan nerede diyenler pkk’li.

Anadilde eğitim diyen eğitmenler pkk’li. Çocuklar ölmesin diyenler pkk’li.  Savaş bir halk sağlığı sorunudur diyenler pkk’li. Bu savaş suçuna ortak olmayacağız diyenler pkk’li. Kentler yıkılmasın diyenler pkk’li. Tarihi yerler sulara gömülemez, Hasankeyf insanlığa aittir diyenler pkk’li. Barış diyen anneler pkk’li. Tecrit insanlığa karşı işlenen suçtur diyenler pkk’li. Çocuklarımızın kemiklerini istiyoruz diyen Cumartesi Anneleri pkk’li.

Başka ülkelere girmeyin, asker göndermeyin diyenler pkk’li. Yerleşim alanlarının demografisini değiştirmeyin, zorla yerinden edinme suçtur diyenler pkk’li. İnsan haklarıyla insandır diyenler pkk’li. Parlamento tüm siyesi partilerin temsilsilidir, hdp parlamentonun parçasıdır diyenler pkk’li. Demokrasi, eşitlik özgürlük diyenler pkk’li.

Türkiye’de Kürtçe konuşan asker, işçi, öğrenci, kadın, genç, yaşlı, çocuk lince uğrayan pkk’li. Birleşmiş Milletler’in yerli halkların hakları var diyen dtk pkk’li. İfade ve örgütlenme özgürlüğü var diyenler pkk’li. Basın özgürdür, gazetecilik suç değildir diyenler pkk’li.

Kayyum atama bir suçtur, seçme seçilme hakkına tecavüzdür, demokrasiyi çiğnemektir diyenler pkk’li. Seçme ve seçilme demokrasi gereğidir, devletlerin yönetme kurallarının birinci şartıdır, aksi halde diktatoryadır, faşizimdir diyenler pkk’li. Halkların, inançların ret ve inkârı kabul edilemez, sorunlar devletin başlattığı diyalogla çözülsün, İmralı görüşmelerine devam edilsin diyen pkk’li.

Aihs özel hayatı koruyan 8. Maddesi altında, anayasanın eşitlik ilkesini düzenleyen 10. Maddesi, 17. Maddesi’nin özel hayatın korunmasına ilişkin 20. Maddesi’nin ve din, vicdan özgürlüğünü koruyan 24. Maddesi’nin ihlal edilmemesi. Gömülme hakkını engellemek suçtur. Mezarlıklar tahrip edilemez, cenazeler kaçırılamaz, kaldırımlara gömülemez, yerde bekletilemez suçtur diyenler pkk’li.

Devletlerin imzaladığı İstanbul sözleşmesi (kadına yönelik şiddeti engelleme ve kadını şiddetten koruma sözleşmesi), insan hakları sözleşmesi, çocuk hakları sözleşmesi, Cedaw (kadına yönelik şiddetle mücadele).  Cenevre savaş hukuku sözleşmesi. Ucm (savaş suçları insanlığa karşı işlenen suçtur, sivillerin korunması), dünya kültürel ve doğal mirasın korunması sözleşmesi, Ottowa sözleşmesi (mayınsız dünya sözleşmesi), Kyoto protokolü. Yerel halkların hakları sözleşmesi. Yerel yönetimler özerklik şartı. Yukarıda söylenenlerin hepsi devletlerin de imzacısı olduğu protokoller gereğidir. Bu protokolleri imzalayanlar demek ki pkk’li. Sahi niye hdp’liler, Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri pkk’li de her gün savaş uçaklarının oturdukları çadırı deprem kuvvetinde sarstığı hdp Amed il örgütünün önünde oturanlar pkk’li olmuyor? Tansu Çiller’in deyimiyle o uçaklar pkk’nin de bizim haberimiz mi yok?

Ya da Pkk devlet oldu da bizim haberimiz mi yok?

Not: Yazarın talebi doğrultusunda kısaltmalar küçük harfle bırakılmıştır.

Ayşe Gökkan

Ayşe Gökkan


Etiketler : ayşe gökkan,