PTT çalışanları: Zorunlu olmadıkça kargo usulü alışveriş yapmayın

26 Ara 2020

PTT’nin yılbaşı öncesi başlattığı indirim kampanyası, pandemi sürecinde iş yükü artan çalışanların sorunlarını daha da arttırdı. PTT çalışanları, yurttaşlardan zorunlu olmadıkça kargo yoluyla alışveriş yapmamalarını istedi

Koronavirüs (Covid-19) salgınının önüne geçmek için yurttaşları kalabalık ortamlardan uzak tutmaya dönük bazı kısıtlamalar hayata geçirilirken, Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) A.Ş. yılbaşına özel olarak 25-31 Aralık tarihlerinde yurt içindeki acele posta servisi ve kargolarında yüzde 25 indirim kampanyası başlattı. Başlatılan kampanya PTT şubelerin önündeki kuyrukların daha da uzamasına ve çalışanlarının iş yükünün artmasına neden oldu. Bu durum hem yurttaşlar hem de PTT çalışanları için salgına yakalanma riskini arttırıyor.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberde, PTT çalışanları, başlattıkları kampanya ile zorlaşan çalışma koşulları ve yaşadıkları sorunları anlattı.

Aynı zamanda KESK’e bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Mersin 7 Nolu Şube yöneticisi olan İbrahim Halil Okdem, pandemi döneminde lojistik sektörünün iş yükünün oldukça arttığını dile getirdi.

Riskli grup içerisinde

Sahada çalışmalarından dolayı virüsü kapma ve yayma olasılığı olan yüksek riskli grup içerisinde olduklarını belirten Okdem, her gün virüse yakalanıp, ailelerine bulaştırma korkusuyla yaşadıklarını ifade etti. Okdem, “Maalesef yakınlarını kaybeden çalışanlar oldu. Hastalığı kapıp günlerce iyileşemeyen emekçilerden bir de doktor raporu istendi” diye belirtti. Bu süreçte esnek ve dönüşümlü çalışma taleplerine olumlu yanıt alamadıklarını da ifade eden Okdem, salgınla birlikte özellikle kargolarda artış olduğunu bunun da iş yükünü daha da arttırdığını ifade etti.

Kaliteli koruyucu ekipman sağlanmasını ettiklerini dile getiren Okdem, esnek ve dönüşümlü çalışma  uygulamasına geçilmesi ve işyerleri sosyal mesafe kuralına uygun hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Okdam, yurttaşlardan zorunlu olmadıkça kargo usulü alışverişte bulunmamalarını da istedi.

Anlaşmalar feshedildi

Yine sendika yöneticisi olan PTT çalışanı Adanır Eren de, pandemi sürecinde sağlık emekçilerinden sonra en yoğun iş yükünün PTT emekçilerinin sırtında olduğunu belirtti.

Gerek posta, kargo dağıtımında, gerekse gişe işlemlerinde büyük bir artış yaşandığını söyleyen Eren, “Bu süreçte tüm personele belirli periyotlarla test yapılmasını talep ettik, ancak sağlık hizmetlerine en çok ihtiyaç duyulan bu süreçte özel hastaneler ve sağlık kuruluşları ile yapılan anlaşmalar feshedildi ve yeni anlaşmalar yapılmadı” diye konuştu.

  Aileler de etkileniyor

Cumhurbaşkanlığı genelgelerinde belirtilen esnek ve dönüşümlü çalışmaya PTT çalışanlarının dahil edilmediğini vurgulayan Eren, çalışma şartlarının aynı zamanda ailelerini de etkilediğini belirterek, çocukların anne babaları olmadan evden uzaktan eğitim derslerine katıldıklarını söyledi. Eren, çalışma saatlerinin genelgelere uygun düzenlenmesi, çocukların eğitimi ve gelişimi için bir zorunluluk olduğunu belirterek, Haber-Sen olarak her ilde PTT bünyesinde kreş ve çocuk bakım evlerinin açılmasını defalarca talep ettiklerini fakat, bu dönemde var olan çocuk bakım evlerinin de kapatılmak istendiğini söyledi

 Tedbirler yetersiz

Eren, pandeminin başlamasıyla birlikte salgına yakalanmamak için PTT çalışanları olarak kendi imkanlarıyla tedbirler almaya çalıştıklarını da belirterek, tüm iş yerlerinin aynı ölçüde tedbirlerin alınmadığını söyledi. Maske ve dezenfektan ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyleyen Eren, şubelerde yeterli önlem alınmaması nedeniyle Covid-19 vakalarının buralarda görüldüğünü söyledi. Eren şubelerde güvenlik görevlisi ve temizlik çalışanlarının yeterli sayıda bulunması gerektiğini ifade etti

HABER MERKEZİ


Etiketler : PTT, Haber-Sen,