Roboski karşısında devlet hakkı (!) - Ayşe Gökkan

11 Ara 2019

İnsan hakları, tarih yazılımlarında insanlar arası hak ihlallerini engellemek için ahlak ve vicdan sahibi dişil ve eril canlılar bir tutum sahibi olur, hak ihlalini yapanı durdurmanın bir yolunu uygulamayı keşfetti. Devlet ve devletlerarası iktidar zihniyeti bu tecrübeyi insanlıktan çalıp devlet mahkemeleri, Avrupa mahkemeleri olarak adil, eşit, özgür bir yaşamı insanlığa karşı tehdit yapılarına dönüştürdü. İnsanlığın inşa ettiği adaleti cahil, kendi uygulamasını modern olarak dayattı. İnsanlığa karşı işlenen suçlar olan Roboski, Cizire, Sûr, Nisêbîn, Şirnax, Gever… Avrupa mahkemelerinde nasıl TC devletinin kalkanı olduğu gözler önünde. En son KCK davalarının AİHM’de o dönem olmayan AYM’ye başvurulmamış, yani olmayan iç hukuk tüketilmemiş gerekçesiyle reddedildi. Artık devlet yapılanmasının bir cinayet şebekesi olduğunu dünya alem biliyor.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, insan hakları haftasında suç işleme şebekesine dönüşen devlet ve devletlerarası mahkemelerin karnesi:

*17 bin faili belli cinayete karşı mücadele eden çocuklarının kemiklerini arayan cumartesi annelerine Bitlis’in Garzan Mezarlığı’ndan kaçırılan 270 cenazeyle çocuklarının kemiklerini arayan 270 anneler eklendi.

*Faili saklayan devlet sisteminin faili belli JÖH, PÖH zırhlı araçların altında ezdirilen çocuk ve yaşlıların yanı sıra bodrumlarda diri diri insanlar yakılması eklendi.

* 90’lı yıllarda yakılan yıkılan köy ve kent mahallerine savaş denmedi. Şimdi de havadan ve karadan yapılan saldırılara üçüncü dünya savaşı denmemesine direnen devletler var.

*Kadın kazanımlarına yönelik açılan saldırı cephesinin adı konmamakta devletin tecavüz edenle evlendirme, nafaka hakkını kesme, çocuk yaşta evlendirme erkek kanunlarını garanti altına alma eklendi.

*Kuzey Doğu Suriye’de kadın devrimini kendisine tehdit olarak görüp saldırma eklendi.

Roboski davasına yaklaşım insanlığa karşı işlenen suçlar düzeyini geçti. Hiçbir devlet bu kadar aleni suç işlemeye cesaret edemez. 28 Aralık 2011’de yarısı çocuk olan iktisadi paylaşımları tarih boyunca yapan gruba havadan bombalar yağdırıldı. Küçücük bedenlerinin zerreleri ağaç dallarına sarılı bulundu. Bugün dosya eksik evrak gerekçesiyle düşürüldüyse AİHM’i de devlet mahkemesi de insanlığa karşı işlenmiş suçlarda nasıl ortaklaştığının belgesidir Roboskî Katliamı. Ama Roboskîliler dünyaya vicdan dersi veren ve kazanan insan hakları öncüleridir.

Ayşe Gökkan

Ayşe Gökkan


Etiketler :