Sağlık çalışanları ücretsiz izne çıkarıldı

02 Haz 2020

Şişli Etfal'de e taşeron olarak çalışan 54 sağlık emekçisinin ücretsiz izne çıkarılmasını Dev Sağlık-İş Sendikası protesto etti

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyeleri, taşeron bir firmaya bağlı olarak Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 54 sağlık emekçisinin ücretsiz izne çıkarılmasını hastane önünde protesto etti. Ücretsiz izne çıkarılan sağlık personelinin de katıldığı hastane önündeki eylemde, “Sağlıkta taşeron olmaz, insan ihaleyle çalıştırılmaz! İşsizlik garantili ücretsiz izin dayatmasını kabul etmiyoruz!” pankartı açıldı.

Açıklama yapılması öncesinde konuşan Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir, hastaların şifa aradığı salgın döneminde 54 sağlık çalışanın ücretsiz izne çıkarılmasının kabul edilemez olduğunun dile getirdi.

Bu konuda hastane yönetimi ile görüşmek istediklerini fakat hastane müdürünün kapıyı yüzlerine kapatarak, ‘Haftaya randevu alın’ dediğini anlatan Demir, “Bu durum hiçbir vicdana sığmaz. Bugün burada 4 aylık çocuğuyla işten atılmış arkadaşlarımız var. Hastanenin yaptığı bu uygulama sadece biz sağlık çalışanları için değil, halkın sağlık hizmetini almasının önünde büyük bir engeldir” dedi.

Açıklamayı ücretsiz izne çıkarılan işçilerden Dev Sağlık-İş üyesi Feleknaz Alp yaptı. Alp, hastanenin ultrason bölümünde taşeron olarak çalışan diğer arkadaşları ile birlikte 6 Nisan günü SMS mesajlarıyla işten atıldıklarını dile getirdi.

Hani işten çıkarma olmayacaktı?

Sendikalarının başvurusu üzerine iki gün sonra yeniden işe alınan işçilerin, hastane yönetimi tarafından bu kez ücretsiz izne çıkarıldığını anlatan Alp, görüştükleri hastane yöneticilerinden ‘Bizim firmayla sözleşmemiz bitti. Bir şeye karışmayız” cevabı aldıklarını paylaştı.

“İşten mi çıkarıldık, ücretsiz izin mi verdiler, biz de bilmiyoruz” diyen Alp, Kovid-19 hastalığının teşhisi ve salgınla mücadelede önemli olan yere sahip olan bilgisayarlı tomografi ve diğer görüntüleme bölümlerini kapatmanın hangi bilimsellikle açıklanacağını sordu. Alp, sözlerini hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’nın bu ayıba son verme çağrısında bulunarak sonlandırdı.

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlardan biri olan radyoloji kayıt sekreteri Filiz Kalkandelen, yaptığı konuşmasında tepkisini “Hani söz vermiştiniz? Hani işten çıkarılmalar olmayacaktı” diyerek gösterdi. Yapılan konuşmalar sonrası açıklama, alkışlar eşliğinde son buldu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Dev Sağlık-İş, Şişli Etfal,