Saldırılara karşı kadın yürüyüşü

07 Nis 2021

HDP Kadın Meclisi, ‘Kadınlar için Adalet’ kampanyası kapsamında 10 Nisan’da Van’da yürüyüş gerçekleştirecek. Kadınlar, baskıcı ve cinsiyetçi politikalara karşı eyleme çağırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 28 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantı sonrası “Kadınlar için Adalet” kampanyası kapsamında Diyarbakır ve Van’da yürüyüş düzenleme kararı aldı.

Cumhurbaşkanı kararıyla feshedildiği açıklanan İstanbul Sözleşmesi ve 5 Nisan’da Diyarbakır’da aralarında Jin News muhabiri Beritan Canözer’in de olduğu 22 kadının gözaltına alınmasına tepki gösteren kadınlar, Van’da 10 Nisan günü Sanat Sokağı’nda saat 12.00’de bir araya gelecek.

‘Sözleşmeden vazgeçmiyoruz’

Kadın kazanımlarının en önemlilerinden biri olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle birlikte kadın katliamlarında artış yaşandığını söyleyen Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Dilan Yıldız, iktidarı kadını hedef alan politikalarından vazgeçmeye çağırdı. Her türlü şiddete, istismara, katliamlara karşı kadınları dayanışmayı büyütmeye davet eden Yıldız, “Hep birlikte yapacağımız yürüyüşümüzde bir kez daha İstanbul Sözleşmesi’nden ‘geri çekilmiyoruz’ demek için bir arada olalım” dedi.

HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Canan Uzunay ise erkek zihniyetine karşı en büyük cevabı alanlarda vereceklerini söyledi. Kadınlara dönük gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Uzunay, “Her türlü şiddet politikasına karşı sokaktayız. Bir kez daha engellemelere karşı sesimizi yükseltme zamanıdır” diyerek kadınları cumartesi günü düzenlenecek yürüyüşe çağırdı.

‘Gözaltılar tesadüf değil’

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) üyesi Ceyda Dindar da önceki gün gözaltına alınan 22 kadının bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Baskılarla, engellemelerle mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını vurgulayan Dindar, “Diyarbakır ve Van’da yapılacak kadın yürüyüşlerine denk getirilen gözaltı operasyonu tesadüf değildir. Gözaltı operasyonu yürüyüş etkinliklerine katılımı engelleme amaçlıdır. Kadınların yürüyüş etkinliklerini sahiplenmelerini bekliyoruz” dedi.

HDP Van il yöneticilerinden Nurcan Kayar ise gözaltına alınan kadınların derhal serbest bırakılmasını isteyerek, “Baskı politikalarınıza karşı alanları terk etmeyeceğiz. Haklarımız, hayatlarımız için ayaktayız” diye konuştu.

‘Yaşasın kadın dayanışması’

Kadınlara yönelik baskı ve göaltı operasyonlarına tepki gösteren Star Kadın Derneği üyesi Rojbin Bor, mücadeleye vurgu yaptı. Bor, şöyle dedi: “İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden anlayışla, kadınların gözaltına alınması zihniyeti nasıl ki toplumdaki kadının sistematik biçimde şiddete maruz kalmasını amaçladıysa, bugün de kadın mücadelesine ve kadın mücadelesi yürüten tüm kadınlara karşı aynı sistematik şiddet biçimiyle saldırmaktadır. Bu, bir kadın düşmanı devlet şiddetidir. Dayanışma ile daha güzel zamanları ortaklaştıracağız mutlaka. Ne Rosa Kadın Derneği, ne de kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Yaşasın kadın dayanışması.”

Hikmet Tunç/Van-Jin News


Etiketler : İstanbul Sözleşmesi,