Şengal için operasyon hazırlığı

03 Haz 2018

Şengal eski Kaymakamı Mehma Halil, ABD’nin askeri bir gücünü Şengal Dağı’nda konumlandıracağını açıkladı. Şengal Kaymakamı Vekili Fehid Hamid ise Roj News’e yaptığı açıklamada, söz konusu açıklamayı yalanladı. Hamid, böyle bir şey olmadığını aksine yeni operasyon hazırlığının Irak ordusunun sınır güvenliğini güçlendirmek ve Irak-Suriye sınırlarını İŞİD’den tamamen temizlemek amacı taşıdığını söyledi.

Fehid Hamid, ABD askerlerinden oluşan 15 askeri aracın Irak ordusu operasyon güçleri ile birlikte Irak ve Suriye sınırlarına konuşlandırıldığını ve ABD güçlerinin söz konusu operasyona öncülük edeceğini ifade etti.

Kaymakam Vekili Hamid, bazı haber kaynaklarının ABD güçlerinin Şengal dağına girdiği yönündeki iddialarına da değindi: “Söz edilen güçler Şengal’e hiç gelmedi” dedi. Binlerce Ezidi mülteci Ancak bu gücün daha çok Şengal ve çevresinde yeniden belirlen İŞİD varlığı ile Şengalilerin Haşdi Şabi silahlı grubunun baskılarını önlemeye yönelik olduğu da öne sürülüyor. Şengal’deki Peşmerge Komutanı Kasım Şeşo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada iki bin Şengallinin Haşdi Şabi örgütünün tehdidi nedeniyle evlerine dönemediğini duyurmuştu. Bunların bir kısmı Güney Kürdistan ve Türkiye’deki kamplarda kalıyor. Duhok’da Şengallilerin kaldığı bir kampta geçen ay bir yangın çıkmış ve bir genç kadın yaşamını yitirmişti. Geçen hafta da yine Şengal yakınlarında 12 kişilik bir aile İŞİD tarafından katledilmişti.

KERKÜK


Etiketler :